Bitcoin’in popülaritesi arttıkça, güç tüketimi ve çevresel tesiri üzerindeki tartışmalar da ağırlaştı.

CoinShares tarafından 25 Ocak 2022’de yayınlanan yakın tarihli bir rapora nazaran, Bitcoin 2021’de dünya karbondioksit (CO2) emisyonlarının yalnızca %0,08’ini oluşturuyordu ve bu da ağın güç kullanımını eleştiren konuşma noktalarının şişirilmiş üzere göründüğünü gösteriyor.

Kripto paralar dünyadaki CO2 oranını artırıyor! Bitcoin ne kadar tesir ediyor?

Bilindiği üzere kripto paraların dünya üzerindeki tesiri arttıkça, güç tüketimi ve çevresel tesiri üzerindeki tartışmalar da ağırlaştı. Bu tartışmalar beraberinde bir grup çalışmaları gerektirdi. Çalışmalar şunları gösterdi;

“Küresel CO2 emisyonlarının %0,08’inde, tüm madencilik ağını global talepten çıkarmak ve yüz milyonlarca insanı adil ve erişilebilir bir para biçimi için tek umutlarından mahrum bırakmak manasına geliyor.”

Araştırma, Bitcoin madencilik bölümünün mevcut durumu hakkında en şimdiki bilgilerin yanı sıra çevresel, toplumsal ve yönetişim (ESG) sıkıntıları hakkında bilgiler sunuyor;

“Yıllık 89 TWh güç çekişinde, Bitcoin madencilik ağı, global olarak tüketilen toplam gücün yaklaşık %0,05’ini kullanıyor.”

Bitcoin etraf tartışması

Bitcoin birinci ortaya çıktığından beri, amiral gemisi kripto para ünitesinin güç tüketimi ve dolaylı çevresel tesiri hakkındaki tartışmalar tekrarladı ve sonraki her piyasa döngüsünde tekrar canlanma eğiliminde olan çok yıllık bir husus haline geldi.

Rapor bilhassa, emisyonları kestirim etmek için eksiksiz bir model ve çerçeveye gerçek bilgi sağlamak için bir bilgi toplama düzeneği oluşturdu. Ayrıyeten Bitcoin madenciliği sürecinde yayılan CO2’yi “önemsiz” olarak etiketledi:

“Büyük şemada, Bitcoin madencilik ağını tedarik eden elektrik sağlayıcıları tarafından yayılan karbon emisyonları kıymetsizdir.”