New York Eyalet Meclisi üyelerinin yakında blockchain süreçlerini doğrulamak için Proof-of-Work (PoW) kimlik doğrulaması kullanan kripto para madenciliği operasyonları üzerindeki moratoryumu oylamaları bekleniyor. Şayet başarılı olursa tasarı Senato’ya gönderilecek. Düzenleme Bitcoin madenciliğinin yasaklanmasına neden olabilir.

New York’da Bitcoin madenciliği yasaklanıyor mu?

New York Eyalet Meclisi üyelerinin A. 7389C / S. 6486C başlıkları altında sunduğu bu tasarı, “eyalet çapında sera gazı emisyonlarının 2050 yılına kadar % 85 oranında azaltılmasını ve eyalette net sıfır emisyona sahip olmasını gerektiren İklim Liderliği ve Toplumu Müdafaa Yasası bağlamında önerildi.”

Tasarı hem Meclis hem de Senato tarafından kabul edilirse, kapsamlı genel çevresel tesir incelemeleri gerektirecek ve Bitcoin (BTC) madenciliği de dahil olmak üzere fosil yakıtları yakan tüm PoW blok zinciri madenciliği operasyonlarını üç yıllık bir mühlet boyunca aktif bir halde yasaklayacak.

Bitcoin madencilik yasağına karşı topluluk dilekçeleri

Önerilen yasa tasarısı şu anda New York sakinleri tarafından önerilen tasarıya karşı oluşturulan ve hemşerilerinden buna karşı oy kullanmalarını isteyen bir dilekçenin konusunda şunlar belirtiliyor:

“Bu tasarı yasalaşırsa, New York, Bitcoin madenciliğinin ekonomik genişleme ve yenilenebilir gücün çoğalması için sağladığı eşsiz fırsatları kaybedecek. Bu, ülke genelindeki devletlerin tıpkı yanılgıyı yapmaları için emsal teşkil edebilir.”

Tedbirin, fosil yakıt kullanan tüm Proof-of-Work blok zinciri madencilik faaliyetlerini esasen yasaklayacağı düşünüldüğünde, Stronghold Digital Mining üzere şirketleri etkileyecektir.