Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, hükümetin Merkez Bankası’nın kripto para ünitelerinin ülkede yasal ödeme olarak kullanılamayacağı görüşünü büsbütün desteklediğini, fakat kripto para madenciliğinin araştırılabileceğini açıkladı.

Rusya kripto para kullanımını yasaklıyor mu?

Kripto para ünitesi mevzuatı, Rusya’da yıllardır sıcak bir bahis olmuştur ve dijital para üniteleri, yasanın karanlık bir alanı olmaya devam etmektedir. Merkez Bankası’nın kripto para ünitesine genel bir yasak getirilmesini savunan durumu, sıkıntıları daha da karmaşık hale getirdi.

Geçtiğimiz günlerde Devlet Duması’nda konuşan Mishutin şunları söyledi:

“Kripto para ünitesinin bir ödeme yahut para aracı olarak tanınmasına karşıyız. Ayrıyeten, başta sabit sermaye olmak üzere yatırımı teşvik etmek için data merkezlerinin ve ilgili altyapının oluşturulmasını içeren madencilik hususlarını tartışabileceğimizi düşünüyoruz.”

Geçen ay, Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, kripto para madenciliğini yasallaştırmanın ve ülkede yasal bir kurumsal faaliyet haline getirmek için kanunları uygulamanın daha yararlı olacağını söylemişti.

Kripto bu yıl mülk olarak kabul edilebilir

Öbür yandan ise, Devlet Duma Mali Piyasalar Komitesi lideri Anatoly Aksakov, kripto para ünitelerinin bu yıl mülk olarak kabul edilebileceğini açıkladı.

Aksakov’a nazaran vergi kanununda değişikliklerin bahar devrinin bitiminden evvel yapılması bekleniyor. Daha evvel Merkez Bankası, yaptırımları atlatmak için kripto para kullanmanın imkansız olduğunu belirtmişti.

Kripto para ünitelerinin yasallaştırılmasıyla birlikte, kayıt dışı iktisadın büyümesi bekleniyor ve vergi gelirlerinin kaybı, potansiyel olarak madencilik vergilerinden ve dijital varlıkları içeren işletmelerden elde edilen yararlardan daha ağır basıyor.

Düzenleyiciler, kripto para vergilerinin uygulanmasının Rusya Merkez Bankası planlarıyla çelişmediğinin altını şu sözlerle çiziyor; “Ancak kripto para ünitelerinin, öteki şeylerin yanı sıra gelirleri küçümsemek ve vergilerden kaçınmak için faal olarak kullanıldığını anlamak önemlidir”