Piyasa bedeline nazaran en büyük kripto para ünitesi olan Bitcoin’in (BTC) fiyatı hafif bir düşüş eğilimi kaydetmesine karşın, madencilik yapanlar ortasındaki rekabet yılın başından beri büyüyor ve bunun sonucunda tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştı. Bunun manasına gelince, bilindiği üzere arz/talep grafiğinde arz azaldığında talep yüksek ise eser kıymetlenir. Yani Bitcoin’in kıymeti daha da yükselebilir.

Kripto madenciliğinin zorluğu tüm vakitlerin en yüksek seviyesinde! Bunun manası ne?

Kripto piyasası analitik platformu CryptoRank tarafından paylaşılan bilgilere nazaran, 18 Mart’taki Bitcoin madencilik zorluğu 27.53 trilyon hash (ağın hesaplama gücü) oldu ve bu, yılın başındaki 13.6 trilyon hash’e kıyasla % 13.6’lık bir artış manasına geliyor.

Ne kadar çok madenci birleşirse, üzerine girilen süreçlerin doğrulanması (yani her blok için yanlışsız karmanın bulunması) o kadar güç, vakit alıcı ve güç de ağır hale geliyor. Bu zorluk, ağın hash gücü değiştikçe bloklar ortasındaki ortalama süreyi sabit tutmak için kripto para üniteleri tarafından kullanıyor.

Bu ortada, Bitcoin’in hash oranı (ağın hesaplama gücü) de yavaş yavaş artıyor. Basın vaktinde, Ycharts datalarına nazaran 1 Ocak 2022’de olduğu 207.53 milyon TH/s’den %4.81’lik bir artışla 217.52 milyon TH/s (saniyede terahashes) idi.

Yılın başından beri Bitcoin hash oranı. Kaynak: Ycharts.

Bu iki metriğe birlikte bakmak, Bitcoin madenciliğinin artan popülaritesi ve artan ağ güvenliği hakkında bir fikir verir, zira süreçleri doğrulayan çok sayıda madenci, bir blok zincirin güvenliğinin yüksek düzeyini gösterir.

Yasal ihtar: İçeriğimizde vermiş olduğumuz hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Yatırımlarınızın her şartta risk altında olduğunu unutmayın.