Kripto para dünyası geliştikçe, bu süreçte yer alan madencilerin rolü giderek azalıyor üzere görünüyor. Bunun tezi destekleyen bir argüman da, kripto madencileri tarafından elde edilen Bitcoin (BTC) ölçüsünün son vakitlerde 10 yılın en düşük düzeyine ulaştığı gerçeğidir.

Kripto madencileri tarafından elde edilen Bitcoin, 10 yılın en düşük düzeyine ulaştı!

Hakikaten de, madencilerin Bitcoin varlıkları, kripto piyasası araştırma platformu IntoTheBlock tarafından 11 Mart’ta tweetlendiği üzere, tüm madenci topluluğunun sahip olduğu toplam 1,95 milyon BTC ile 2010’dan bu yana en düşük düzeyinde.

Kripto gelişiyor fakat madencilerin bunda daha küçük bir rolü var. Çünkü madencilerin elindeki BTC ölçüsü 10 yılın en düşük düzeyine ulaşmış durumda. Bitcoin hash oranı rekor düzeylere yakın. Madencilerin marjları üzerindeki bu baskı, madencilerin kripto paranın bir kısmını satmasına neden oluyor. Yani işletme masraflarını karşılamak için varlıklarını satmak zorunda kalıyorlar.

Sonuç olarak, madencilik operasyonları için şimdiye kadarki en çalkantılı periyottan geçerken madencilerin kripto dünyasındaki rolü giderek azalıyor üzere görünüyor.

Malezya’daki kripto madencileri ise coşkudan mahrum değil

Madencilerin BTC varlıklarının azalmasına karşın, Malezya’daki Bitcoin madencilerinin ruhu sallanmıyor üzere görünüyor. Aslında, ülke şu anda Bitcoin madenciliği için büyüyen bir elektrik hırsızlığı sıkıntısıyla karşı karşıya.

Daha evvel de bildirdiğimiz üzere, ülkenin kamu hizmeti şirketi, 2018’de 610’dan 2021’de 7.209 yasadışı elektrik kontağı olayı kaydettiği için bu sorunu çözmek için yeni yollar bulmak zorunda kaldı.

2018 ile 2021 yılları ortasında 550 milyon dolar bedelinde elektrik çalındı ​​ve 18 kişi tutuklandı.