Dünya genelinde kripto para ünitelerinin artan kullanımı sebebi ile, kripto ile ilgili hizmetler sunan bankaların sayısı artmaya devam ediyor. American Banker tarafından 29 Ocak 2022’de yayınlanan ve bölgesel ve global finans kesiminden 153 üst seviye bankacılık yöneticisinin kestirimlerini içeren bir araştırmaya nazaran, kripto eserleri ve hizmetleri sağlayan bankaların sayısının 2022’nin sonunda iki katından fazla olacağı varsayım ediliyor.

Kripto hizmetleri sunan bankalar 2022’de rekor seviyede artacak! İşte detaylar!

Anketin bulguları, bankacılık yöneticilerinin %44’ünün bu yılın sonuna kadar müşterilere bir tıp kripto yardımı sunmayı beklediğini gösteriyor. Dahası, finans yöneticilerinin üçte biri, müşterilerinin kripto para portföylerini etkin olarak yönetmeyi beklerken, bunu yapanların oranı şu an için %13 düzeyinde.

Çalışmaya dayalı açıklamada “10 finansal danışmandan ikisi şu anda müşterilere kripto varlıkları konusunda tavsiyelerde bulunuyor, lakin bu oranın 2022’nin sonunda ikiye katlanması bekleniyor” sözlerine yer verildi.

Müşterilerin kripto varlıklarını büyütmeleri bekleniyor

Bunun yanı sıra, varlık idaresi danışmanlarının %60’ı, rapora nazaran müşterilerinin kripto varlıklarını büyüteceğine yahut 2022 yılına kadar bu çeşit dijital varlıklara yatırım yapmaya başlayacağına inanıyor.

Bulgulara nazaran, bankacılık yöneticileri bu yılki vurgun sebebi ile müşterilerin, paralarını nasıl hareket ettirdiklerine ve kendilerine sunulan çok sayıda ödeme seçeneğine yönelmesine sebep olacağını argüman ediyor. Zira bankaların tüketicileri elde tutmak ve çeşitli metotlarla “cüzdan paylarını” genişletmek için güçlü bir formda rekabet etmeye çalışacağını varsayım ediyor.

Bu hizmetler ortasında otomatik fatura ödemeleri, direkt mevduat, düşük maliyetli nakit transferleri ve banka markalı banka ve kredi kartları yer almaktadır. Bu hizmetlerin maliyetini otomatikleştirmenin ve azaltmanın yanı sıra, blok zinciri tabanlı para süreçleri günler yerine saniyeler içinde sonuçlandırılması hedefleniyor.