Bankaların yeni kısıtlayıcı tedbirler uygulaması ve kimi Ukraynalı kar maksadı gütmeyen kuruluşlara bağlı bağışların askıya alması nedeniyle, kripto varlıklar kendilerini Ukrayna’daki kuruluşlar için para toplamak ismine başarılı bir usul olarak kendini kanıtlıyor.

Kripto bağışları Ukrayna’ya dökülüyor!

Ukrayna’daki mevcut durum göz önüne alındığında, Ukrayna halkını desteklemek için para toplayan kar gayesi gütmeyen kuruluşlar ve hayır kurumları külfeti yok. Lakin şu ana kadar herkes kripto kabul etmiyor, lakin fiyat tabanlı transferleri zorlaştıran şartların bir sonucu olarak bunu yapanların sayısı gün geçtikçe artıyor.

Bilhassa, ülkenin merkez bankası olan Ukrayna Ulusal Bankası tarafından getirilen yeni tedbirler, Ukraynalı kuruluşların bankalara ve klâsik prestiji paraya dayalı para transfer sistemlerine güvenmelerini kıymetli ölçüde zorlaştırdı.

Yeni kurallar ortasında e-para basımının askıya alınması ve elektronik cüzdanların e-para ile doldurulması da yer alıyor. Buna ek olarak, ülkenin döviz piyasası askıya alındı, ulusal para ünitesinin resmi döviz kuru artık sabitlendi ve nakit para çekme süreçleri günlük 100.000 Ukrayna Grivnası (3.339 USD) ile sonlandırıldı.

Alternatif olarak, Ukrayna’da kimileri ve ülkeyi desteklemek isteyen yurtdışındaki beşerler daha tesirli bir tahlil olarak kriptoya döndü.

Yerleşik kuruluşlara ek olarak, kripto topluluğunun üyeleri son günlerde Ukrayna’yı desteklemek için aşağıdaki kripto-yerli tertipleri kurmak için güçlerini birleştirdi:

  • UkraynaDAO , ünlü bir Rus feminist punk protesto kümesi Pussy Riot üyesi ve NFT kolektifleri Trippy Labs ve PleasrDAO tarafından başlatıldı.
  • Unchain Foundation, Ukrayna blok zinciri topluluğu tarafından başlatılan bir yardım kuruluşudur.

Ek olarak, listelenen kuruluşların birçok hala kripto kabul etmese de, birkaç öteki liste de çevrimiçi olarak paylaşıldı. Bunlar ortasında , Bitcoin savunucusu ve İnsan Hakları Vakfı Strateji Lideri Alex Gladstein tarafından Cuma günü erken saatlerde Twitter’da paylaşılan liste de vardı.