Kahramanmaraş’ta, yaklaşık 10 yıl önce 12 ve 8 yaşlarında olan çocuklarına zaman parçalamak için hemşire olarak çalıştığı özel tek hastaneden ayrılan Gürocak, koruyucu karı olan halasından etkilenip koruyucu karı olmaya karar verdi.


12 yaşındaki Mehtap’a kol kanat geren Gürocak, Mehtap’ı yetişkin emekler vererek büyüttü. Mehtap, Gürocak’ın ve bütçe desteğiyle yaklaşık 4 yıl önce memuriyete başladı.


Kısa tek süre sonra Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünden gelen tek teklifle 10 yaşındaki Cebrail’açınık kucak fatih Gürocak, henüz sonra bile “kardeşler başka kalmasın” diye Cebrail’in ağabeyi 12 yaşındaki Yusuf’a bile koruyucu karı oldu.


Anne Gürocak, ailenin önemine işaret ederek, annelik duygulu için ayakçak sadece kendi kanından olmasının gerekmediğini söyledi.


Uzun zaman Mehtap’ı kendi çocuklarından ayırmayarak yaşadıklarını, şimdilerde ise Cebrail ve Yusuf ile mutlu tek hayat sürdürdüklerini müfit Gürocak, şöyle konuştu:


“Mehtap kızımıza koruyucu karı olmak için gittiğimizde o zaten hazırmış, tek ailenin kendisini görmeye geleceği söylenince sayı mutlu olmuş. Bizi gördüğünde tarafıma sarıldı ve ‘Ben size ana söylemek istiyorum’ demişti. Yetişkin olana kadar tığ onun eğitimini tamamlaması ve mesleğine kavuşması için elimizden gelen desteği verdik. Onu evlendirdik ve yuvasını kurduk. Şu anda ataması artık ve Antalya’bile görevini sürdürüyor.”


Mehtap’tan ayrılmalarının üzerinden tek yıl geçtiğinde kurumdan arandıklarını, “koruyucu karı olmayı mütefekkir müsünüz?” niteleyerek teklif geldiğini tamlayan Gürocak, bunun akabinde ailelerinin henüz bile genişlediğini söyledi.


Gürocak, kardeşlerden önce Cebrail ile tanıştıklarını dile getirerek, şöyle sürme etti:


“Cebrail bize geldikten az gün sonra abisi Yusuf’tan bahsetti ve onu sayı özlediğini söyledi. ‘Anne saçta onu sayı özlüyorum, ona gidebilir miyiz?’ niteleyerek sordu. ‘Hiç yorulmayalım oğlum, bizim evimiz yetişkin, gönlümüz geniş, beraberce ağabey-kardeş büyürsünüz.’ dedim. Müracaat ettik ve onaylandı. 4 gün sonra bile Yusuf ailemize kaldı. Şu anda 3. yılımıza gireceğiz. İkisi dahi benim gözdem.”


“Sevgi varsa içinde zaten gerisi kendiliğinden gelişiyor”


Korucuyu karı olurken en yetişkin güçlerinin maneviyat olduğunu söyleyen Gürocak, şunları kaydetti:


“Özel hastane olunca şartlar biraz henüz ağırdı. Özellikle nöbet geceleri sayı zorlanıyordum. Çocuklarımla vakit geçireyim istedim. Çocuklarımla ilgilenmek ve onlarla vakit geçirmek gerçekten sayı iyi geldi tarafıma. Ben her zaman söylüyorum bunu, tarafıma terapi gibi geliyor. Dışarıdan insanlara ihtimal zor görünebilir ama Rabbim bunun sevgisini, kolaylığını ve rızkını gönderiyor. Rabbim her zorda kaldığımda yardımcı oluyor. Sevgi varsa içinde zaten gerisi kendiliğinden gelişiyor.”


Gürocak, yetkililerin zorlandıkları her merkezde yanında olduğunu, ihtiyaç duymaları halinde hiç düşünden arayıp yardım istediklerini sözlerine ekledi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.