Taban fiyat için son toplantı dün yapıldı. 2022 yılında milyonlarca emekçiyi ilgilendirecek olan minimum fiyatın ne kadar olacağı tartışması bir müddettir toplumsal medyayı sallıyor. Birinci olarak 5200 TL söylentileri dönerken toplumsal medyada kullanıcılar 6000 TL kadar bir beklenti içerisinde olduklarını belirtmişlerdi.

Fakat toplantılardan çıkan sonuçlara bakılırsa yeni yıl için minimum fiyat bu beklentileri karşılayabilecek bir sayı skalası vermedi. Ünlü bir ekonomist olan Özgür Demirtaş ise Twitter hesabından yeni yılda taban fiyatın 4000 TL olması durumunda olabilecekleri aktardı.

Korkutan minimum fiyat yorumu!

Demirtaş bahisle ilgili “Asgari fiyat 4.000 TL üstüne çıkarılır. Büyük artırım yapıldığı söylenir. Kimi iktisat ve finans bilmeyen minimum ücretliler birinci evvel sevinirler. Sonra artan maaşları ile birinci evvel besin eserleri almaya masraflar. Ocak-Şubat üzere besin eserlerinin fiyatı uçar. Sonra bir bakarlar ki 2 yıl evvel, 2.000 TL maaşları ile çok daha fazlasını alabiliyorlarmış. Maaşları artmış ancak alım güçleri çakılmış… Keşke haksız çıksam lakin maalesef haklı çıkacağım…” sözlerine ver verdi.

Dolar kuru yüzünden her şeye artırım gelmesi sebebiyle alım gücü düşmüş durumda. Bugün dolar tekrar 14 TL üzerinde yeni bir tepe gördü. Merkez Bankası’nın bu ayki faiz atağı ise merakla bekleniyor diyebiliriz. Siz yeni taban fiyat tartışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bize bildirmeyi unutmayın.