Sözcü gazetesinde yer alan habere nazaran dolardaki çalkalanmaları pahalandıran Ekonomist Murat Sağman korkutucu kimi açıklamalar yaptı. Geçtiğimiz ay Merkez Bankası faiz indirimi yaptığında dolar rekor kırarak 14 düzeylerini zorlamıştı. Şu anda da 13,50 civarında değişiklik gösteren dolar bir faiz indirimi daha olması durumunda tekrar yükselebilir.

Aralık ayında da Merkez Bankası‘nın faiz indirimi yapacağı üzere bir söylenti mevcuttu. Şimdi muhakkak olmamakla birlikte şayet faiz indirimi yaşanırsa dolarda olabilecekleri pahalandıran Ekonomist Murat Sağman kimi açıklamalarda bulundu. Sağman: “Merkez Bankası’nın faiz indirimine orta vermemesi durumunda doların 15 liraya yanlışsız atak yapabileceğini” söyledi.

Korkutan dolar açıklaması! 15 TL olabilir

Merkez Bankası (TCMB) düşük faiz para siyaseti sebebiyle dolarda yükselişe sebep oluyor. Lakin dolardaki yükseliş göz önüne alındığında 16 Aralık’ta yapılacak olan toplantıda faizde düşüş olmayabileceği gündeme gelmişti. Sağman: “Politika faizinin yüzde 15 düzeyinde yılı tamamlayabileceğini aksi halde dolar kurunun 15 lira ve üzerine atak yapabileceğini” söz etti.

Cuma günü ABD’de enflasyonun açıklanacak. Bu duruma da dikkat çeken ekonomist Murat Sağman, “ABD’de %6.7 ve üzeri enflasyon beklentisi olduğuna” yönelik açıklamalarda bulundu. Sağman, “15 Aralık’ta Fed toplantısı var, yani TCMB’nin faiz kararından bir gün evvel. Şayet Fed nakdî sıkılaşma doğrultusunda daha agresif bir ton uygularsa bizim kendi merkez bankamıza gelmeden evvel esasen ortalık karışabilir” dedi.