Kars’ın Digor ilçesine tâbi Hisaryönü köyünde çobanlık yapan koruyucu Tayfur ile eşi Sibel Kerekli’nin 29 haftalık kızları Eylül, 1000 300 gram dünyaya geldi.


Kars Harakani Devlet Hastanesinde Yeni Doğan Uzmanı Dr. Serhat Özkan kontrolünde yaklaşık tek ağrı hastanede yatan minik Eylül, burada türlü tedaviler öncü ve yaklaşık 1000 700 gram oldu.


Eylül’ün, prematüre kartalgillerden bebeklerin retina tabakasında, uysal alanlarda ortaya kaynak ve sinir hasarına yol açarak görme kaybına neden olan rop (retinopati) hastalığı görülme riski durduğu belirlendi.


Tedavi edilmesi gereken Eylül, yerde nedenle Kars’tan Erzurum’daki Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesine sevk edildi.


Kızı bile prematüre kartalgillerden Dr. Özkan, ana Sibel ve Eylül ile ambulansla yolculuk ederek, Eylül’ün gerekli tedavileri almasına yardımcı oldu.


Eylül, burada göz servisinde muayene olarak Kars’a geri dönecek.


Yeni Doğan Uzmanı Dr. Özkan, gazetecilere, prematüre kartalgillerden Eylül’ün Kars’taki hastanede yaklaşık 1 aylık kaldığını belirterek, “Bizde malûm tedaviler öncü ve biraz büyüttük. Şu anda 1000 700 gram civarında” dedi.


“Hassas tek nakil”


Özkan, Kars’taki şartların sayı müsait olmadığını anlatarak, şunları dile getirdi:


“Rop muayenesi dediğimiz sayı küçük kartalgillerden bebeklerimize yaptığımız tek muayenemiz var. Onu göz hekimlerimiz yapıyor. Onu bile yapacak hekim burada henüz tecrübeli. Hem hassas tek nakil olduğu için hem dahi en ufak tek hatada tapduk kaybetme riskimiz olduğu için Eylül ile gelmek istedim. Prematüre kartalgillerden bebeklerin gözlerinde rop gelişebiliyor, bunun takibi önemli. Eğer takip edilmezse körlük gelişebilir, takip edilirse önüne geçilebilir. O yüzden doğduktan tek ağrı sonra mutlaka yerde takibin yapılması lazım.”


Bu hassasiyet sebebiyle Eylül ile Kars’tan Erzurum’a gelmek istediğini nâkil Özkan, “Benim dahi kızım 600 gram doğdu. Az sayı yerde hassasiyetlere vakıfım, o yüzden Eylül ile geldim. Uzun tek süreç, burada muayene olacak geri dönecek. 7-8 saatlik tek süreç. O yüzden gelmem gerçek olur niteleyerek düşündüm ve geldim.” niteleyerek konuştu.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.