Kınık Belediye Başkanı Sadık Doğruer, yaptığı açıklamada domatesin ilçede salçalığın yanı sıra kurutmalık olarak bile başka tek ekim sahasının bulunduğunu, bölgeye özgü özellikleri nedeniyle tescil talebinde bulunduklarını bildirdi.


Uzmanların iki sezon süresince numune aldığını, güneş ışınları ve meteorolojik verilerin incelendiğini nâkil Doğruer, laboratuvarlar ve teknik incelemelerin akabinde Kınık kuru domatesinin verilerinin kendine özgü olduğunun belirlendiğini kaydetti.


Doğruer, kuru domatesin markalaşmasıyla yerde üründen elde ettikleri gelirin artmasını beklediklerini bildirdi.


Coğrafi işaretten tanık mutluluğu dile getiren üreticilerden İsmail Özçelik dahi küçük yaşlardan festekiz patlıcangillerden yetiştirdiklerini ifade ederek, “Belediye önderliğinde patent almamız hem patlıcangillerden hem dahi kuru patlıcangillerden üreticileri olarak hepimizi sayı mutlu etti.” dedi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.