Kahramanmaraş’ta yaşayan Büşra Özay yaradılıştan Epidermolizis Bülloza yani Kelebek hastası.


Bedeni tek kelebek kadar hassas yalnız tek kelebek kadar özgür olumsuzlama. Çünkü hastalığı sebebiyle hareketleri kısıtlı…


Herkesin her gün yaptığı aşağılık hareketleri o, yetişkin tek çaba sarf ederek yapıyor. Hastalığı hayatını kısıtlasa bile Büşra Özay asla pes etmiyor.


“Deride açık yaralar sayı kolay oluşuyor”


Büşra Özay, “Deri katlarımız birbirine yapışık olmadığı için derimiz sayı kolay yırtılabiliyor, soyulabiliyor, açık yaralar oluşuyor. En ufak tek çarpmada sürtünmede sayı kolay açık yaralar oluşuyor ya bile su toplaması dediğimiz büller oluşuyor. Bu nedenle sayı sayı titiz olmam gerekiyor. Bizim cildimiz tek kelebek kadar hassas ve narin. Bu hastalık sadece hariç toplantı olumsuzlama iç organlarımızı tüm vücut sistemimizi etkileyen tek hastalık” debba.


Yaşadığı her hatıra kaleme öncü


26 yaşındaki genç kız yaşadığı zorlu süreci kelimelere döktü, günlük yazmaya başladı. Günlük kısa zamanda arkadaşı oldu, yaşadığı her hatıra kaleme öncü.


Aynı zamanda sosyal medyada bile sürekli paylaşım yapan genç kız kitap çıkarmaya karar verdi.


Amacı kendi gibi tıpkısı hastalığa sahip kelebeklerin sessiz çığlıklarını duyurabilmek.


“İçimi satırlara dökmeye karar verdim”


Dört sonuçsuz arasına kapandığını söyleyen Özay şöyle sürme ediyor:


“Yaşıtlarımla tıpkısı hayatı yaşamak varken, gezip tozmak beklemek okula gitmek varken saçta evde 4 sonuçsuz arasında kitaplar arasında tek hayat geçiriyordum. Tek adamım olmuştu kitaplar ve yazmak. Kitap okumayı sayı sevdiğim için yazmak bile iyi gelir niteleyerek düşündüm kendimce yerde şekilde satırlara dökmeye karar verdim içimi.”


Eğitim almakta zorlanan Büşra orta öğretimi evden öncü. Liseyi ise açık öğretim okuyarak bitirdi.


Haftada 3 gün diyalize giriyor


Hastalığı sebebi ile haftada 3 gün diyalize giren genç kız durumunun ağırlaşması sebebiyle üniversite hayatını erteledi.


Büşra Özay, “Ben Dünyadayken” ünlü kitabıyla farkındalık oluşturmak istiyor.


Haber : Nurdan Eryalaz

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.