Nesli tehlike altında olan türlerin korunması için veri toplama çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen lâborant, Kırklareli, Edirne, İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale, Bolu, Çankırı, Çorum, Sivas, Tokat, Kırşehir, Aksaray, Niğde, Konya, Ankara ve Eskişehir’dahi uygun habitatlarda şah kartal yuvaları tarandı.


Takip cihazı takılan kartal sayısı 12’yi önemli


Belirlenen yerler ziyaret edilerek, yaklaşık 80’açınık yakın yuva bulundu. Yuvalardaki uygun yavrulara uydu vericili takip cihazları takıldı. 2017’takt yerde yana aygıt takılan kartal sayısı 12’yi önemli.


Uydu vericili bireylerin izlenmesi ile şah kartalların ülkede uygun habitatlardaki dağılımları ve yavru bireylerin kendilerine yeni uygun yaşam alanları taharri davranışları mercek altına makbuz.


Bu çalışmalarla, yaralanan veya güçsüz sakıt bireylerin tedavilerinin akabinde apatit hayatta kalma muvaffakıyet oranlarının kazı bile amaçlandı.


Kaşif Şahgaga’nın dönüşü


Yaralı halde bulunarak Ankara Üniversitesi Yaban Hayvanları Tedavi Birimine getirilen genç şah kartal bile 6 aylık tedavinin akabinde uydu vericisi takılarak doğaya salındı. 18 Mayıs’ta doğaya bırakılan genç şah kartal hızlı şekilde doğuya gerçek yol almaya başladı. Bu sırada şah kartal için Bakanlığın ilgili birimlerince sosyal medya üzerinden tek isim kampanyası başlatıldı. Sonunda şah kartala “Kaşif Şahgaga” ismi konuldu.


Kaşif Şahgaga, yaklaşık tek haftada Rusya’nın Dağıstan Özerk Bölgesi’ne göç etti. Bu bölgeye geçtikten sonra kartaldan sinyal alınamadı. Genç kartal, yaklaşık 5 ağrı sonra, tıpkı geçen yıl olduğu gibi kışı geçirmek üzere tekrar Türkiye topraklarına geldi. Son tek haftadır Çankırı civarında bağcıklı şah kartal, yerde göç hareketiyle ülkedeki şah kartal popülasyonunun henüz önce bilinenin tersine yatay tek göç hareketi yaptığını gösterdi.


Geri avdet hareketi her ne kadar denizin üstünden geçiyor gibi görünse dahi bunun veri sıklığından kaynaklanan tek hâl olduğu gözlendi. Kuşun tek önceki verisiyle Çankırı’daki verisi arasında başka tek nokta kaydedilmediğinden harita üzerinde kuşun denizin üstünden geçiyormuş gibi verdiği görüntünün yanıltıcı olduğu öngörüldü. Kuşun karalar üzerinden uçarak eski yaşam alanlarına geri döndüğü tahmin ediliyor.


10 yılda 260 yaban hayvanına GPS vericili tasma takıldı


Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, ülke genelindeki yaban hayvanı çeşitliliğini, kurduğu 3 1000 180 fotokapanla izliyor.


Son 10 yılda 24 türden 260 yaban hayvanına GPS vericili tasma takılarak, bunların yaşam döngüleri mercek altına makbuz.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.