Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Konseyi (BDDK) yeni bir kurala imza attı. Şubat’tan itibaren geçerli olacak formda kartlı ödemelerde limit değiştirildi. Salgın önlemleri kapsamında, temassız ödeme süreç limiti yükseltildi. Temassız süreç limitinin 1 Şubat’tan itibaren geçerli olmak üzere 500 Türk Lirası olarak yine güncellenmesine karar verildi.

Kartla temassız ödeme süreç limiti değiştirildi!

BDDK’nın Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Türkiye İştirak Bankaları Birliği (TKBB) ve Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) gönderdiği açıklamada “yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınının Türkiye’de yayılımının önlenmesi amacıyla” bankacılık dalında birtakım önlemlerin alındığı belirtildi.

Koronavirüs iki yıldır hayatımıza ve farklı varyantlarla kendini göstererek tehdit olmaya devam ediyor. Hal bu türlü olunca da toplumsal ara epey değer kazanıyor. Bunu göz önünde bulundurarak ödemelerde temassız sürecin daha fazla yapılabilmesi için limit değiştirildi.

Daha evvel 250 Türk Lirası’na çıkarılan kartlı ödemelerde temassız süreç limiti 7 Mayıs 2021’de 350 Türk Lirası olarak güncellenmişti. Artık ise 1 Şubat’tan itibaren geçerli olmak üzere 500 Türk Lirası olarak yine güncellenmesine karar verildiği bildirildi. Alınan tedbirler kapsamında böylesi bir karar alınması mantıklı diyebiliriz. Bilhassa son varyantların yayılma suratına bakılırsa hayli faydalı olabilir.