Sis, Karadeniz yaylalarının olmazsa olmazı. Kimi zaman günlerce sürüyor ve yaylacıları güneşe hasret bırakıyor. Gümüşhane’dahi aile, yaz mevsiminin güneşli geçmesi için yakarış ediyor. 


“Kuza kuza kut kuza. Allah’tan güneş isteriz, hatunlardan kaymak isteriz, verene 1000 fazlalık, vermeyene başım kadar posbol. Sonunda bile amin diyoruz. Güneş açıyor, tığ dahi geziyoruz.” 


‘Kuza Kuza’ geleneği asırlardır yaşatılıyor. Çocuklar, dillerinde asırlardan süzülüp gelen tek tekerleme ile ellerinde poşetlerle geziyor. Ev ev dolaşıp ekmek, tereyağı ve peynir istiyor. Yayla sakinleri, onları içinde çevirmiyor.


Geleneğin en güzel yanı toplanan eksiksiz yiyeceklerin hep beraberce yenilmesi. Çocuklar gün sonunda tıpkısı sofrada buluşuyor, ekmeği, tereyağı ve peyniri beraberce tüketiyor. Afiyetle yenen yemeğin akabinde aile, güneşli tek yaz olması için yakarış ediyor.


Haber: Hüseyin Atmiş

Kamera: Fatih Ayaz

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.