İstanbul Perşembe gününden itibaren tesirini hissettirecek olan bir şiddetli yağış bekleniyor. Sibirya soğuklarıyla birlikte gelen yağış kenti tesiri altına alacak. 35 yılın en şiddetli yağışı olacağı söylenen kar yapışı için şimdiden tedbirler alınmaya başlandı. Yapılan “Karla Uğraş Hazırlık Toplantısı” sonucunda de bir karara varıldı. Bu karar sonucunda okullar perşembe ve cuma tatil ilan edildi.

Kar nedeniyle okullar tatil edildi! 35 yılın en şiddetli yağışı geliyor

Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü’nen gelen açıklamaya gör Balkanlar ve Karadeniz üzerinden gelen soğuk hava nedeniyle hafta ortasına kadar aralıklarla yağmur ve sağanak biçiminde görülecek yağışlar tesirini artıracak. 9 Mart Çarşamba yüksek bölümlerde, 10 Mart Perşembe kent genelinde karla karışık yağmur ve kar haline dönerek, hafta başına kadar vakit zaman kuvvetli bir yağış bekleniyor.

İBB Afet Uyum Merkezi (AKOM) ise hafta başında tesirini gösteren Sibirya kökenli soğuk hava dalgasının, nemin de tesiriyle yağışa dönüşeceğini, ocak ayında görülen kar kalınlıklarına ulaşılabileceğini belirtmişti.

Geçtiğimiz aylarda da kuvvetli kar yağışının tesiri altında kalan İstanbul bir kaç günlüğüne adeta felç olmuştu. Bu sebeple tedbirler alınmaya şimdiden başlandı. Bu değerler kapsamında da okulların tatil edilmesi de yer alıyor. Şiddetli kar yağışı nedeniyle Perşembe ve Cuma günü okullar tatil edildi.