Metaverse kavramı hayatımıza daha fazla entegre olmuş durumda. Hal bu türlü olunca her ülke kendi metaverse teşebbüslerini yapıyor. Bu teşebbüslerden biri de Suudi Arabistan’dan geldi. Metaverse atağıyla gündeme gelen Suudi Arabistan Kabe’nin metaverse kainatta ziyaret edilmesine müsaade verecek.

Kabe’nin ziyaret edilmesi, “Sanal Hacerülesved” ismi verilen bir teknoloji teşebbüsüyle mümkün hale gelecek. Mescid-i Haram‘ın resmi Facebook sayfası paylaşımında “Mekke’ye hac ziyaretinden evvel Hacerülesved’i deneyimlenebileceğini” söz etti.

Kabe, Metaverse cihanında ziyaret edilebilecek!

Müslümanlar için epeyce kıymetli bir yer olan Kabe’nin metaverse cihanda ziyaret edilebilmesi değerli bir gelişme. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da metaverse cihan hakkında birtakım sözler kullanmıştı. Erdoğan, “Gelişmeleri takip etmemiz lazım. Temkinli davranmalıyız. Bu alandaki gelişmelerde öncü de olmamız gerekiyor. Lakin, bizim burada yapacağımız her şey o dünyanın ticarileşmiş kısmını yasallaştırmaya dönük de olabilir. Ona da dikkat etmemiz gerekiyor” değerlendirmesini yaptı. “Hassas bir bahis. Uygun ve titiz bir çalışma yapın. Hususla ilgili alanında uzman isimlerin katıldığı bir çalıştay düzenleyin” tabirleri kullanıldı.