Japon önder genel ticaret meskeni Mitsui & Co.’nun yen fiyatında altına sabitlenmiş bir kripto para ünitesi başlatmayı planladığı bildirildi.

Japonya’da beş ulusal gazetesinden biri olan Nikke Asia’nın bildirdiğine nazaran, Japonya’da çeşidinin birinci örneği olan ZipangCoin (ZPG) isimli kripto para, Mitsui ve London Metal Exchange’in bir eseri olarak, ülkenin birinci altına bağlı kripto para ünitesi olacak.

Japonya, ülkenin birinci altına bağlı kripto para ünitesini çıkarıyor!

Japonya’nın önde gelen genel ticaret şirketi Mitsui & Co., altına bağlı bir kripto para ünitesi çıkaracak! ZipangCoin (ZPG) isimli kripto para ünitesi, ülkenin birinci altına bağlı kripto para ünitesi olma özelliği gösteriyor.

Tek bir ZPG’nin pahası, Sumitomo Mitsui Banking tarafından desteklenen ve perakende yatırımcıların kullanımına sunulan bir gram altına muadil olacak.

ZPG, öbür ticaret platformlarına sunulmadan evvel Mitsui’nin kripto borsası aracılığıyla sunulacak. ZPG, Seven Bank Japan ile ortaklaşa bir kripto ticaret platformu başlattı ve Japonya Finansal Hizmetler Ajansı’nın (FSA) onayından sonra Kanto Lokal Finans Ofisi’ne kaydedildiğini de ayrıyeten belirtelim. Ayrıyeten ZPG, ağa katılan kullanıcıları denetim edecek özel bir blok zinciri üzerinde çalışacak.

Mitsui, finansal riski azaltmayı ve enflasyona karşı korunmayı amaçlayan altın bazlı dijital para ünitesini Şubat ayı başlarında piyasaya sürmeyi planlıyor. Ticaret meskeni, bir yatırım fırsatı olarak hareket etmenin yanı sıra, bir taşınabilir uygulama aracılığıyla kullanılacak bir ödeme seçeneği olarak ZPG‘yi kullanmayı planlıyor.

Ek olarak, Mitsui, bir stablecoin sunumuna odaklanmak için Japonya’daki başka finansal kurumlara katılıyor. Geçen yıl, Mitsubishi UFJ liderliğindeki 74 şirketten oluşan bir konsorsiyum, banka mevduatı dayanaklı yen tabanlı bir dijital para ünitesi olan DCJPY’nin denendiğini duyurdu.