Daha önce dahi türlü ülkeleri gezen 30 yaşındaki Kotaro, Türkiye seyahati için eşekle yolculuğu tercih etti.


Mayıs ayında Merzifon’dan tek eşek satın saha Kotaro Takada, “Sorotsube” ismini verdiği eşeğiyle her gün sabahın ilk ışıklarıyla başladığı yolculuğunda köy yollarından geçerek Kapadokya’nın bile aralarında olduğu turistik yerleri ve yaylaları kadem kadem dolaştı.


Kotaro, kimileyin otellerde kimileyin dahi kendisine evini fatih ailelerin yanında konakladı.


Seyahati süresince izlenimcilik keşfedip yürümenin keyfini ağutur Japon turistin Türkiye turu, eşeğini bırakacağı çiftliğin durduğu Torbalı’bile sona erdi.


“Eşekler dahi insanlar gibi sayı hissî”


Kotaro Takada, 5 yıl önce gittiği Fas’ta eşekle seyahat etme fikrinin oluştuğunu, Türkiye’nin böyle tek seyahat için güvenli ülke olduğunu düşündüğünü söyledi.


Ülkeyi dolaşırken kendisini görenlerin farklı tepkiler verdiğini tamlayan Kotaro, “Beni Afgan ve bakımından zannediyorlar. Japon olduğumu söyleyince ‘Teknoloji ülkesisiniz, neden eşek?’ niteleyerek soruyorlar. Japon olduğumu söylediğimde inanmıyorlar. Acelem yok. Yavaş seyahat etmeyi seviyorum. Yürümeyi, eşekleri seviyorum. Eşekler insanlar gibi sayı hissî. Eşeğim olmasa yürümeye sürme etmezdim.” niteleyerek konuştu.


Kotaro, hayvanın başlarda kendisinden iki kez kaçmaya çalıştığını ama sonra alıştığını ifade etti.


Yaylalarda geçirdiği zamanı unutamıyor


Seyahatinde gördüğü yaylalara hayran kaldığını nâkil Kotaro Takada, “En güzel anımızı Isparta’bile gittiğimiz tek yaylada yaşadık. Doğanın tadını çıkardık. Çok sessizdi. Temiz hava ve günahsızların gibi yerdi.” dedi.


Türkleri sayı yardımsever bulduğunu dile getiren Kotaro, “Yozgat Sorgun’bile tek eş yaylada tarafıma evini açtı. ‘İstediğin kadar kalabilirsin, sen Tanrı misafirisin’ dedi. Türk insanı beni sürekli çaya çağrı etti. Her gün çay içtim. Ekmek, sebze, karpuz yedim, içtim. Birçok Türk tarafıma yardım etti.” ifadesini kullandı.


“Sorotsube”yi Torbalı’ya tâbi Çapak Mahallesi’ndeki tek çiftliğe teslim edeceğini müfit Kotaro Takada, gideceği Avrupa ülkelerinde dahi eşek alıp seyahatine sürme edeceğini kaydetti.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.