İstanbul’un en tarihi semtlerinden Süleymaniye…


Tarihle iç içe yaşayan yerde semtte, unutulmaya yüz tutmuş tek meslek hala icra ediliyor: “Kalaycılık”


Süleymaniye’dahi kalaycılık yapan Metin Osanmaz yedi yaşında saray olarak kadem attığı mesleğinde zaman 48’inci yılını dolduruyor.


“Bir tek saçta varım”


Osanmaz, Anadolu’bile da yitip gitmek üzere olan yerde mesleği ihtimal dahi profesyonel anlamda İstanbul’bile sürme ettiren tek kişi.


“Daha önce yapmışlar henüz eskiler dahi var ama bırakmışlar. Avrupa yakasında yapan tek tek saçta varım.  Anadolu yakasında bile tek kişi var. O bile zevkine, keyfine  göre çalışıyor.”


On anadut yıl önce Gaziantep’ten İstanbul’a yerleşen Metin Osanmaz, mesleğe teyze çocuklarının daveti üzerine başladı.


Alaylı olarak yetiştiğini söyleyen Osanmaz, çocukluğundan günümüze kadar kalaycılık sayılmazsa farklı herhangi tek meslek icra etmedi.


Her şey bakırdı


Geçmişte kalaycılık mesleğini yapan pek sayı sayı kişi olduğunu yerde nedenle dahi aralarında hep rekabet olduğunu belirtiyor Metin Osanmaz.


Bunun nedenini “Adamın yemek yediği kaşık beraberce bakırdı, pirinçti, kalay yapılıyordu. Su bakraçları olurdu. Ayran bakraçları olurdu. Su içtiğin sürahiye kadar bakır olurdu. En kötü evde 40-50 parça bakır kap oluyordu” niteleyerek açıklayan Osanmaz, bugünü ise “Şimdi eş zevkine yumurta sahanı algan getirip onu yaptırıyor. İki üç tane tavası oluyor insanların evlerinde en fazla” diye özetliyor.


Haliyle işlerinin her geçen gün azaldığını söyleyen Metin Osanmaz, tek dahi üzerine yorgunluk eklenince tek günlerinin tek başka güne uymadığını belirtiyor.


“Kalayladığımız ürün sayısı her gün farklı oluyor. Ürünün büyüklüğüne küçüklüğüne, temizliğine göre değişiyor. Temiz oluyor, ufak oluyor. 40-50 parça bile yapıyorsun ama yetişkin oluyor iki parça yapıyorsun. Gücün bitiyor zira.”


Kurşun kanserojen madde


Metin Osanmaz’ı çalışırken olumsuz anlamda en sayı etkileyen şey ise fiziki faktörler.


Gün süresince öfke ve kimyasallarla içli dışlı olan Osanmaz’ın performansını mevsimler ve hava sıcaklığı bile belirliyor.


“Yaz-kış ocağın başındasın. Kışın soğukta dışarıda kap yıkıyorsun suyun içerisinde. Yazın ocağın başındasın. Her tarafın elin ayağın yanıyor. Yüzüne rüzgar vurduğu zihin beraberce yanma riskin var.”


Sokaklarda yapılan kalayların ise sağlık açısından sayı riskli olduğunun altını çiziyor Metin Osanmaz.


Sokak kalaycılarının hem kurşun kullandıkları hem dahi kömür ateşi kullandıklarını vurgulayan Osanmaz, “Sağlığa zararlı. Kurşunla yapıyorlar. Kurşun kanserojen tek maddedir. Pek sağlıklı olumsuzlama. Çabuk kararma yapıyor. Kullanım gayeli olumsuzlama. Hakiki yüzde yüz kalay kullanılması lazım” debba.


Kurgu: Cihan Karaahmetoğlu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.