Yaklaşık 140 yıl önce İstanbullulara hizmet vermeye başlamıştı. 2013 yılında Marmaray’ın devreye girmesi ile kullanılmamaya başlanan Sirkeci-Yedikule tren hattı, tek süre sonra ise tamamen devre dışı kalmıştı.


Sirkeci Tren Garı’nda başlayan hat Cankurtaran, Kumkapı, Yenikapı ve Samatya istasyonlarının akabinde Yedikule surlarının dibinde yer saha Yedikule İstasyonu’nda son buluyordu.


Özellikle sayı Yeşilçam Filmi’ne ev sahipliği yapan yerde hat, önümüzdeki yıl kapılarını Sirkeci-Kazlıçeşme hattı olarak İstanbullulara kapılarını yeniden açmaya hazırlanıyor.


Sadece tren yolu olumsuzlama, yaya ve bisiklet yolları bile olacak


Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen yenileme projesi yüzde 50 oranında tamamlandı.


Projenin müşavere kurulu üyesi ve sanat tarihçisi olan Hayri Fehmi Yılmaz, yerde tarz yenileme çalışmalarının çevre genelinde örnekleri olduğunu, yerde projenin dahi İstanbul’a ve İstanbullulara sayı yakışacağını söylüyor.


Projenin tek hat üzerinden işleyeceğini tamlayan Yılmaz, “Projenin tek nostaljik hat olarak İstanbullulara hizmet etmesi, fakat geri kalan içinde alanlarında ise tek yeni aranjman yapılması önerildi. Kent halkını tıpkısı zamanda yürüyüş ve bisiklet alanları bile bekliyor. İstanbul’u böyle tek projenin beklemesi sayı heyecan verici” dedi.


“İstanbullulara sayı keyifli tek yürüyüş yolu, tek kültür yolu olacak. Bu sadece tek yürüyüş yolu olumsuzlama. Her iki yanındaki hem arkeolojik miras hem Bizans hem dahi Osmanlı dönemine ilgili muhteşem anıtlar, bize müthiş tek zaman yolculuğu hazırlayacak. Bu apayrı tek açıdan kent halkının kenti yeniden görmesini sağlayacak.”


2023’te hizmete girecek


Yine projenin müşavere kurulu üyelerinden ve mimar olan İhsan Sarı, projenin uzunluğunun 8.3 kilometre olacağını söyledi.


İki yeni istasyonla beraberce sekiz istasyonla hizmet vermeye başlayacak Sirkeci-Yedikule tren attı için Cankurtaran ve Cerrahpaşa istasyonları şu zihin yapım aşamasındalar.


8.3 kilometrelik hattın 7.3 kilometresinin yürüyüş, 6.4 kilometresinin dahi bisiklet yolu olarak yapıldığını vurgulayan Sarı, “Şu zihin icraat teknik olarak yüzde 50 mertebesinde münteha vaziyette. İstasyonların restorasyonu hızla sürme ediyor. Bunlar sayı kısa sürede toparlanacak, bitecek. Ondan sonra tabi teknik altyapıların yapımı başlayacak” dedi.


Projenin olabildiğince hızlı ilerlediğini kaydeden İhsan Sarı, hattın 2023 yılının ilk çeyreğinde İstanbulluların hizmetine gireceğini belirtti. 


Kurgu: Cihan Karaahmetoğlu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.