Türkiye geçen yazı orman yangılarıyla mücadele ederek geçirdi. 28 Temmuz 2021’dahi Antalya’nın Manavgat ilçesinde başlayan ve farklı bölgelerde günlerce süren orman yangınları ciğerlerimizi yaktı.


Tarım ve Orman Bakanlığı’nın verilerine göre 28 Temmuz’dan sonra Türkiye’dahi 1.171 orman yangını meydana geldi. Bu yangınlarda 118 1000 415 hektar ormanlık saha zarar gördü.


Orman yangınları açısından risk yaratan yaz mevsiminin gelmesiyle beraberce önlemler yine artırıldı. Muhtemel yangınlara karşı teyakkuza geçenlerden akraba dahi İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü oldu.

[Grafik: Haberler ]


7 gün 24 saat orman yangını nöbeti


İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü tecrübeli ekibiyle 7 gün 24 saat yangına müdahale etmek için hazır bekliyor. Temel maksat orman yangınlarına karşı erken ve etkili müdahale ederek yangını büyümeden söndürmek.

Bunun için kuleler ile son teknoloji ürünü kameralar tarafından tespit edilen yangınlar çabucacık yer ve hava ekiplerine koordinatlarıyla beraberce bildiriliyor.

[Fotoğraf: AA]


400’açınık yakın orman işçisi müdahaleye hazır


İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nde olası orman yangınlarına 27 arazöz, 47 ilk müdahale uzlaştıran, 2 su ikmal uzlaştıran, 4 buldozer, 1 helikopter ve 391 yangın söndürme işçisiyle müdahale ediliyor.


Orman yangınlarına karşı önlem örtmek için yapılan icraat 4 yazı altında toplanıyor. Buna göre ilk önce orman yangınları tanımlanıyor ve sınıflandırılıyor. İkinci sırayı koruyucu önlemler alıyor. Ardından önleyici tedbirler geliyor. Dördüncü ve son sırada ise orman yangınlarının söndürülmesi var.

[Fotoğraf: AA]


35 yangın gözetleme kulesi bulunuyor


Olası tek yangında erken müdahale yangının yayılması ve büyümesinin önüne geçilmesi için hayati önem taşıyor. Peki, bunun için nasıl tek yol izleniyor? Bu amaçla kuleden kamera sistemlerine kadar pek sayı yönteme başvuruluyor. İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nde bunun için 15’i sabit olmak üzere toplam 35 yangın gözetleme kulesi bulunuyor. Bunun yanı sıra farklı özelliklere sahip 110 IP ve termal kamera kullanılıyor. Ayrıca yerde yıl insansız hava araçları bile (İHA) devrede olacak.

[Fotoğraf: AA]


İstanbul yangınları ekseriyetle insan kaynaklı


İstanbul’bile 2021 yılında 52 orman yangını artık ve toplam 12,7 hektarlık saha zarar gördü. 2022’nin esasen yerde yana kaynak 6 yangında ise 1,4 hektarlık alanda hasar oluştu.


İstanbul’bile orman yangınlarının mezuniyet sebeplerine bakıldığında ise tamamının insan kaynaklı olduğu ortaya çıkıyor.


Yangınların en fazla görüldüğü alanların başında mesire yerleri ile bilindik Aydos geliyor. Kayışdağı ve Adalar orman yangınlarının fazla görüldüğü başka yerler oldu.

 


Grafik: M. Furkan Terzi

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.