Hem tarihiyle hem dahi kültürel çeşitliliğiyle önemli tek turizm destinasyonu olan İstanbul şimdi dahi gastronomi alanında ödüllendirildi. 


Dünyaca ünlü Michelin Rehberi’nin İstanbul seçkisinde 53 Türk restoranı yer öncü. Bu restoranlardan 5’ine Michelin Yıldızı verildi, aralarından akraba çift yıldızla ödüllendirildi. 10 restoran ise “Bib Gourmand” ile ödüllendirildi. Diğer restoranlar ise “tavsiye edilen işletmeler” olarak rehbere içinde edildi.


Her yıl milyonlarca insan dünyaca ünlü şeflerin yemeklerini tatmak için seyahat ediyor. Michelin Yıldızı bile yerde alanda önemli tek referans. Peki, Michelin Rehberi nedir ve ne zamandır hayatımızda? Bir restorana Michelin Yıldızı verilmesi ne uygulama geliyor?


İlk baskısı 1900 yılındaydı


Bugün çevre çapındaki restoranların yer örtmek için tabir yerindeyse yaşama attığı Michelin Rehberi ilk yayınlandığında konusu yemek değildi.


Hikaye Fransa’daki Clermont-Ferrand’bile, Andre ve Edouard Michelin kardeşlerin kendi adlarını taşıyan lastik şirketlerini kurmasıyla başladı. Sürücüleri seyahat etmeye teşvik ederek lastik alımlarını miktarını için tek rehber hazırladılar. Rehberin ilk baskısı 1900 yılında artık, 35 1000 tane basıldı.


İçeriğinde sürücülerin seyahatleri sırasında lastiği nasıl değiştireceğinden konaklama seçeneklerine kadar pek sayı rastlantı yer verildi. Tabii yerde kapsamlı rehberde yemek yenebilecek mekanlar konusunda tavsiyeler dahi yapıldı.

[Fotoğraf: Getty]


Dönüm noktası


1920 yılı Michelin Rehberi için dönüm noktası oldu. Rehber o güne kadar ücretsiz dağıtılıyordu. Andre Michelin’in tek lastikçiyi ziyaretiyle yerde hâl değişti.


Lastikçinin dükkandaki tezgahını desteklemek için rehberin kopyalarını kullanıldığını gören Andre Michelin, “İnsan yalnızca parasını ödediği şeye gerçekten saygı duygulu” düşüncesine kapıldı. Böylece rehberin ücretli olmasına karar verdi. O günden sonra rehber revize edildi ve ücretli olarak yayınlanmaya başladı.


Bu süreçte rehberin içeriğinde dahi pek sayı tadil yapıldı. Örneğin restoranlar kategorilerine göre ayrılarak verilmeye başlandı. Araba parçalarına ilgili olan reklamlar kaldırıldı. Derken rehbere olan ilgi artmaya başladı.

[Grafik: Haberler / Hafize Yurt Ateş]


Müfettişlerin kimliği gizli


Michelin Rehberi’ne girmeye hak kazanan restoranlar, kimliği gizli tutulan müfettişler tarafından belirleniyor. Kimsenin haberi olmadan tıpkı tek müşteri gibi restoranlara ziyarette bağcıklı müfettişler, en iyisini yapmak konusunda şeflerin yarışa girmelerine neden oldu.


Müfettişlerin gizliliği konusunda hep katı kurallar hakim oldu. Öyle ki Michelin’in üst seviye yöneticileri beraberce yerde müfettişlerin kimliği hakkında malûmat sahibi olmadı.

Dünyanın neresi olursa olsun müfettişler restoran seçimi konusunda Michelin rehber yöntemine göre hareket ediyor.

[Fotoğraf: Getty]


Tutarlılık sayı önemli 


Malzemelerin kalitesi, lezzetlerin uyumu, pişirme tekniklerine hakimiyet, şefin mutfağındaki karakteri, tutarlılık…


Michelin Yıldızı verilirken yerde kriterler dikkate alınıyor. Restoranın dekorasyonu veya tarzı olumsuzlama, lezzetleri ön planda tutuluyor. 


Müfettişler, restoranın her zaman tıpkısı yüksek standartta lezzetler sunacağından emin olmalı. Yıldız vermeden önce yıl içerisinde sayı kez restoranı ziyaret ediyor ve yemekleri tadıyorlar. 


Aynı zamanda yıldız saha restoranlar bile her yıl yeniden değerlendiriliyor. Yani restoranın yıldızını korumak için tıpkısı standartlarda yemek sunması bekleniyor. 


Halihazırda yıldıza sahip restoranların kıymetlendirme için başvurmasına gerek yok. Diğer restoranlar Michelin Rehberi’ne karışma olmak için referans yapabilir.

[Grafik: Haberler / Hafize Yurt Ateş]


“1 yıldız, 2 yıldız, 3 yıldız”


İlk kez restoranları ödüllendirme kararı ise 1926’bile oldu. Önceleri sadece tek yıldız veriliyordu. Beş yıl sonra yeni tek düzenlemeye gidilerek sıfır, tek, iki ve üç yıldız sistemine geçildi.


1936’bile yıldızlı sıralama kriterleri kullanılmaya başlandı. Buna göre tek yıldız “Kategorisinde iyi tek restoran”ı ifade ediyor.


Restoran iki yıldıza layık görüldüyse yerde, “Yolunuzu değiştirmeye değecek derecede mükemmel tek yemek” söylemek.


3 yıldız aldıysa “Özel tek yolculuğa değecek olağanüstü tek mutfak” anlamına geliyor.


Restoranların üstün görüldüğü yıldızlar, duruma göre kimileyin kademeli olarak sırayla kimileyin dahi tek seferde verilebiliyor. Ve tek yıl süreyle geçerliliğini koruyor.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.