İspanya Merkez Bankası Lideri Pablo Hernández de Cos, ülkenin hükümet yetkililerini kripto para piyasasının izlenmesini, düzenlenmesini ve denetlenmesini ağırlaştırmaya çağırdı.

İspanya Merkez Bankası, kripto piyasasının ağır nezaretini istiyor!

Hernández de Cos’a nazaran, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) üzere en önde gelen kripto para ünitelerinin sunduğu tehlikeyi yönetmek için hareketin koşul olduğunu belirterek, Tether (USDT) üzere sabit paralar ve Merkezi Olmayan Finans (DeFi) bölümü üzere öteki merkezi olmayan hizmetleri örnek gösterdi.

Hernández, 21 Şubat’ta II. Finans Gözlemevi’nde yaptığı konuşmanın bir modülü olarak, kripto bölümünün izlenmesini sağlamak ve daha fazla düzenlemeyi geliştirmek için ulusal ve memleketler arası seviyelerde ve ayrıyeten kurumlar ortasında daha fazla işbirliği davetinde bulundu.

Kripto para ünitelerinin finans sanayisi için sunduğu, ödeme sistemlerini geliştirme yahut yeni yetenekler için bir katalizör vazifesi görme üzere kimi avantajlardan bahsetti. Bununla birlikte, finansal sistem ve münasebetiyle bankacılık sistemi içindeki müşteriler için temsil ettikleri tehlikelerin altını çizdi.

Kripto banka denetimine tabi değil

Ayrıyeten, merkez bankası lideri, kelamda ‘bitcoinization’ yahut ‘kriptolaştırma’nın, bankanın denetimine tabi olmadıkları için paralel paha transfer devreleri oluşturmakla tehdit ettiğine inandığını söyledi.

Tüm bu faktörler nedeniyle vali, Ulusal Menkul Değerler Piyasası Kurulu’nun (Comisión Nacional del Mercado de Valores) , İspanya’daki kripto para varlıklarının reklamını denetim eden 17 Şubat’ta yürürlüğe giren yeni bir teşebbüsü uygulamanın hayati olduğuna inanıyor.