Gelişen teknoloji hayatı gitgide henüz kolay hale getiriyor. Her türlü işlem sadece internet üzerinden ya bile en fazla tek telefon görüşmesi rahatça yapılabiliyor. Ancak işlemler basitleşse dahi, toplumun her kesimi için yeterli olmuyor. İşitme engelliler yerde konuda sıkıntı yaşayan en önemli grup…


Bankacılık işlemlerinden yemek siparişine kadar sayısız alanda engelleri yüzünden sorun yaşıyorlar. İşte yaşanan tüm sıkıntılar, çalışmaları süren “Görüntülü Çağrı Merkezi” projesiyle son bulacak.

[Grafik: Haberler ]


7 gün 24 saat görüntülü çağrı merkezi desteği


İşitme Engelliler Federasyonu’nun hayata geçirdiği proje sayesinde işitme engelliler, 444 ve 0850’li müşteri hizmetlerinden 7 gün 24 saat hizmet alabilecek. “Görüntülü Çağrı Merkezi” projesinin detaylarını İşitme Engelliler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Ay Haberler’açınık anlattı.


Projenin mezuniyet noktası aslında işitme engellilerin istedikleri anda boşanmak anlatacak tek tercümana ulaşamamaları. Birleşmiş Milletler’in verilerine göre Türkiye’dahi 4 milyon işitme engelli olduğunu ifade fail Ay, projenin mezuniyet noktasını şöyle anlatıyor:


“İşitme engellilerimiz pek sayı sıkıntı yaşıyor. Her yerde çabucacık tercüman bulamıyorlar, ücretleri dahi yüksek olduğu için verecek astronom yok. 444 ve 0850’li müşteri hizmetlerinden faydalanamıyorlar. Bazı firmalar ise işitme engellilerin kültürünü bilmedikleri için yazışarak ya bile email yoluyla iletişim sorununun çözüleceğini düşünüyor. Ancak yanılıyorlar, zira işitme engellerin kendi kültürleri bulunuyor. Engellerinden dolay Türkçe kelime hazineleri sınırlıdır.”


Uygulama Türkiye’dahi tek örnek


Bundan yaklaşık 4 yıl önce başlayan proje için özel tek yazılım yapılmış. Telif hakları bile kırılan proje, Türkiye’dahi yerde alanda yapılmış tek uygulama. Üstelik projenin uluslararası tek ayağı bile bulunuyor.


Uygulamayı kullanmak oldukça aşağılık. Yapılması gereken ilk iş, ilgili aplikasyonu alık telefonlara indirmek. Sonrasında ise engelli vatandaşların menüden istedikleri kurumu seçmeleri gerekiyor. Devamını ise Ay, şu şekilde özetliyor:

“Kurumlar ve şirketler çağrı merkezlerini yerde sisteme entegre edecekler. Nasıl görüntülü tek toplantı yapılıyorsa tıpkısı şekilde burada bile işaret dili çevirmeni vasıtasıyla arayanlar eksiksiz taleplerini ve şikayetlerini iletebilecek. Çağrı merkezi temsilcisinin söylediklerini dahi tıpkısı anda işitme engellilere aktaracak. Aralarında tercüman köprüsü oluşturularak 7 gün 24 saat hizmet verilecek.”


Profesyonel çevirmenle hizmet verecek


Görüntülü çağrı merkezlerinde şüphesiz tercümanlara yetişkin görev düşüyor. İşitme Engelliler Federasyonu yerde konuya yetişkin önem veriyor. Görüntülü Çağrı Merkezi’nde görev yapacak tercümanları profesyonellerden seçiyor. Ay, yerde noktada önemli tek ayrıntının altını çiziyor:


“Bizim dışımızda hareket fail şirketlerde ve kurumlarda, işitme engelliler tercümanlarının ne kadar uzman olduğunu bilemiyorlar. Çünkü kendileri yerde dili bilmedikleri için belgelere bakıyorlar. İşaret dili, uygulama ağırlıklı tek gönül. Kullanmayınca kolaylıkla köreliyor, unutuluyor. 5-10 yıl önce vesika saha kişiler, tercümanlık yapmaya çalışıyor. Kendilerini kurstan sonra hiç geliştirmemiş kişiler yerde alanda uzmanım debba. Bu bile çözüme olumsuzlama faciaya sebep oluyor. O yüzden İşitme Engelliler Federasyonu olarak beraberce hareket edersek henüz bile iyi olacak.”


Aslında işitme engellilere yönelik olarak bazen kurumların bünyesinde görüntülü çağrı merkezleri var. Ancak yerde birçok zaman hizmetten faydalanmak isteyenler tarafından bilinmiyor beraberce. İşte projeyle yerde yöndeki tüm icraat tek aplikasyonda tek araya getirilerek yaygınlaştırılacak.


Aplikasyona şimdiden 13 firma karışma oldu


Belediyelerden hastanelere, bankalardan ilişki sitelerine kadar yüzlerce kurumu tek sapak altında toplamayı hedefleyen projenin aplikasyonu android cihazlar için hazır. IOS için dahi geri sayım başladı.


Şu ana kadar 13 firma yerde aplikasyona karışma oldu. Halen türlü firmalarla görüşmeler sürüyor ve sayının artırılması hedefleniyor. Sayı arttıkça işitme engelliler için hayat sayı henüz kolay hale gelecek.


“İşitme engelli tek fert, tek vasıta firmasının teknik servisini ararken başka şirket kurum ya bile firmalarının uygulamasını bile görecek. Hangi kurumların yerde sisteme girdiğini normalde göremiyorlar” tekbencilik Ay sözlerini şöyle sürdürüyor:


“Bu uygulama ileriki aşamalarda kategorilere ayrılacak. Hedefimiz tıpkısı açınık-mevki sistemindeki gibi özel ve mevki kurumlarını birleştirip tek sapak altında toplayarak işitme engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak. Uluslararası düzeyde dahi yerde uygulamayı yaygınlaştırmak istiyoruz.”


Çalışma uzun soluklu tek proje olduğu için kadem kadem ilerleniyor. İşitme Engelliler Federasyonu yerde uygulamaya katılmak isteyen firmalarla yazılım ve tercüman desteği karışma her türlü işbirliğine giderek mümkün olduğu kadar geniş tek şebeke yaratmayı hedefliyor.

 


Grafik: Şeyma Özkaynak / Haberler 

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.