Intel’in grafik kartı pazarına girmesi, işlemciler için kullanıcıların daha fazla çeşitli rakip firmaları istemelerine neden olacak. Tayvanlı DigiTimes‘ın bir raporuna nazaran, bir Intel yöneticisi, Çinli CPU üreticilerinin önümüzdeki üç ila beş yıl içinde Intel’e “güçlü rakipler” haline geleceğini tez ediyor.

Bu bildiri, Intel Corporation‘ın Kıdemli Lider Yardımcısı ve Intel Çin‘in lideri Rui Wang tarafından Mart ayındaki 2022 Ulusal Parti Kongresi’nde yapıldı, lakin muhakkak bir Çinli işlemci üreticisinin ismi açıklanmadı.

Intel için yeni Çinli rakipler doğuyor

Tom’s Hardware‘nin ayrıyeten kendi raporunda, bu varsayımların yanı sıra sağlanan data eksikliği göz önüne alındığında, aktifliğin Çin Komünist Partisi tarafından düzenlendiği göz önüne alındığında, bunun Wang’ın kibar olmaya çalışması olarak yorumlanabileceğini belirtiyor. Kısaca Intel’in artık yeni rakibi Çinli işlemciler olacak.

Aslında, bu varsayımın gerçek olabilmesini sağlayan tek gerekç, Çin’in Bilgi ve Teknoloji Bakanı Xiao Yaqing‘den geliyor ve yerli çip sanayisinin geçen yıldan bu yana üçte bir oranında büyüdüğünü argüman etti. Wang, “Şimdiye kadar Intel’e karşı değerli bir tehdit olacak, başa çıkabilecek lokal şirketler olmadı, lakin 3-5 yıl içinde lokal şirketlerin güçlü rakipler olarak ortaya çıkacağı netleşecek” dedi.

Intel kibar olmayacak ve gücünü adil bir formda rekabet etmek için kullanacak” diyerek, dünyanın en uygun işlemcilerinden kimilerini yaptıkları göz önüne alındığında, güçlü Blue Team (Intel)’i bu kadar kısa müddette yenmenin kolay bir iş olmaktan çok uzak olduğunu belirtti.

Wang‘ın savlarının, global pazara hâkim olan Çinli markalara mı yoksa yalnızca Çin’deki liderlik için mi olduğuna atıfta bulunup bulunmadığı netlik kazanmadı. Zhaoxin yahut Loongson üzere belli işlemci üreticilerinden bahsedilmiş olsa bile, büyük olasılıkla batıda tanıdık değiller, bu nedenle bilgi süreç dünyasıyla daha fazla ilgilenmediğiniz sürece onları tanıma talihiniz olmayacak üzere.

Tekrar de Çin’in BT altyapısı inanılmaz bir süratle büyüyor, bu nedenle bu savlar yalnızca yatıştırma üzere görünse de daha evvel bölgeye özel olan donanımların global olarak piyasaya sürüldüğünü görürsek hiç şaşırmamalıyız.