İngiliz Mali Davranış Otoritesi (FCA), ülkedeki tüm kripto para ATM’lerinin operatörlerine, yasal süreçten kaçınmayı ummamalarını belirterek, makinelerini tüketiciler için derhal kapatmalarını emretti.

İngiltere’de kripto ATM’lerinin faaliyet göstermeleri yasaklandı!

İngiltere finans yetkilileri kripto ATM’lerinin ülke içinde faaliyet göstermesini yasakladı! Bu buyruk, Birleşik Krallık Kara Para Aklama Düzenlemeleri (MLR’ler) uyarınca yasa dışı ilan edildikleri ve FCA tarafından resmi onay alınmadıkları için İngiltere’deki tüm Bitcoin (BTC) ve başka kripto para ünitesi nakit noktalarına atıfta bulunmaktadır.

Mali gözlemci, duyuruyu 11 Mart Cuma günü web sitesinde yayınladı ve şunları söyledi: “Birleşik Krallık’ta kripto varlık değişimi hizmetleri sunan Kripto ATM’leri bize kayıtlı olmalı ve Birleşik Krallık Kara Para Aklama Düzenlemelerine (MLR) uygun olmalıdır. Bize kayıtlı kripto varlık şirketlerinin hiçbiri kripto ATM hizmetleri sunmak için onaylanmadı, bu da Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren rastgele birinin bunu yasa dışı olarak yaptığı ve tüketicilerin bunları kullanmaması gerektiği manasına geliyor.”

Duyuruya nazaran, Birleşik Krallık Üst Mahkemesi kısa müddet evvel kripto ATM operatörü Gidiplus tarafından ticarete devam etmek için yapılan temyiz başvurusunu reddetme kararı aldı.

Bu ortada mahkeme, operatörün MLR’ler kapsamındaki kayıt başvurusunu reddettiği için FCA’ya yaptığı itirazı hala görüşüyor.

Kripto ATM’leri ateş altında

Coin ATM Radar bilgilerine nazaran, İngiltere’de, bu içeriği hazırladığımız vakitlerde, çoğunlukla süpermarketler ve marketlerde bulunan 81 işleyen kripto para ATM’si vardı. Bu kuruluşların kendileri de kripto para makinelerinin çalışmasını durdurmaları için ihtarlar aldı.

FCA husus ile ilgili; “Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren kripto ATM makinelerinden kaygı duyuyoruz ve bu nedenle makinelerin kapatılması yahut daha fazla süreç yapılması talimatını veren operatörlerle bağlantıya geçeceğiz” dedi.