Diyarbakır`bile bölen terör örgütüne yönelik 2017`dahi plânlı operasyonda şehit olan özel harekat polisi Ahmet Alp Taşdemir`in imam hatip babası İbrahim Taşdemir`in, görev yaptığı camide atlas farklı coğrafyalarından gelen ziyaretçilerini ağırlaması yetişkin ilgi görüyor.


Selçuk`a gelen turistler, Efes Antik Kenti, Saint John Kilisesi, Ayasuluk Tepesi`nin yanı sıra 1375 yılında inşa edilen İsa Bey Camisi`ni dahi ziyaret ediyor ve burada misafirperver tek kurumlar adamıyla tanışıyor.


İmam Taşdemir, yaklaşık 7 yıldır görev yaptığı camiyi ziyaret edenlere elinde tek şekerlik ve kolonya şişesi ile yaklaşıyor ve hangi ülkeden geldiklerini öğreniyor.


Turistin konuştuğu yabancı dile göre, İngilizce, Almanca, Fransızca, Urduca, Portekizce ve henüz 20 farklı züppe hazırlanmış notlarından uygun olanını seçen Taşdemir, ziyaretçilerine ana dillerinde hitap etmeye başlıyor.


İslamiyeti, başka dinlere hoşgörüyle bakışını müfit imam Taşdemir, ziyaretçileri 20 farklı züppe hazırlanmış Kur`zihin-ı Kerim`lerin yer aldığı standın önüne çağrı ediyor.


Turistlere ana dillerinde birer Kur`zihin-ı Kerim hediye fail Taşdemir, tek kartvizit uzatıyor.


İsa Bey Camii bahçesinde istek fail turistlere müslümanların almayı bile öğreten imam Taşdemir, bazen ziyaretçilerden yıllar sonra beraberce mektuplar alıyor.


İmam İbrahim Taşdemir, gönülleri kucaklamak için çalıştığını söyledi.


İslamiyet`in güzel yüzünü inandırmak istediğini tamlayan Taşdemir, “Normalde biraz İngilizcem var. Çok mükemmel olumsuzlama aslında. Birazcık Arapça, biraz Hollandaca biliyorum. Burada insanlara Kur`zihin`ı anlatırken şunu fark ettim, onların dilinde az manzume söylediğinizde onların yerde sayı hoşuna gidiyor. Bayılıyorlar. `İmam bizim dilimizden konuşuyor.` deyola. Ben onların bile böyle gönüllerinin hemen bize ısındığını fark edince küçük kartlar hazırladım. Bana en sayı lazım olacak cümleleri onlara soruyorum. Onlar bile sayı memnun oluyorlar.” dedi.


Taşdemir, tıpkısı dili konuşunca gönüllerin birbirine ısındığını ifade ederek, sayı sayıda yabancının ülkesine döndükten sonra kendisiyle iletişime geçtiğini, sayısı rengi bile olsa aralarında İslamiyet`açınık geçmeyi tercih edenlerin dahi yer aldığını aktardı.


Ziyaretçilere dağıttıkları Kur`zihin-ı Kerim sayısının 26 bine ulaştığını müfit Taşdemir, isteyenlere müslümanların almayı bile öğrettiğini belirtti.


Şehadet haberi sonrası çalışmalarını hızlandırdı


Yaşının ilerlemesi ve oğlu Ahmet Alp Taşdemir`in şehadet haberini almasının akabinde İslamiyet`i tanıtma çalışmalarının bile hızlandığını vurgulayan Taşdemir, şöyle konuştu:


“İnsan yaşı ilerledikçe yerde yolun sonunu, varacağı yeri dahi görüyor. Hem Kur`zihin`ın yerde meselelere manzara, oğlumuzun şehit olması açıkçası sayı yetişkin ivme kattı. Oğlumla akşamleyin tam yatsı ezanı sırasında konuşacaktık, namazların farzını kılarken beni aradı. Konuşamadık, görüşemedik. Ben onu aradım, görüşemedik. Sabah bile şehadet haberi geldi. Düşünebiliyor musunuz? İnsanoğlu tek zihin var, tek zihin yok. Bu kadar kısa tek hayatı yaşıyoruz. O zaman elimizi çabucak tutmalıyız. Allah`ın rızası için, ülkenin birliği, beraberliği için, insanlığın kurtuluşu için hep beraberce tek şeyler yapmalıyız.”


İsteği savaşsızlık ve huzur içinde tek yaşam


Camiye gelen hiç kimsenin inancını sormadığını müfit İbrahim Taşdemir, sözlerini şöyle sonlandırdı:


“Biz zaten buraya gelen insanların hiçbirinin inancını sorgulamıyoruz. Şunun için sorgulamıyoruz, onun inancıdır. `Respect` deyola ya saygı. Ben şunu isterim her zaman. Biz yerde coğrafyada sayı insanla, sayı kültürden insanla beraberce yaşıyoruz. Gönlümüz ister ki ülkemizde eksiksiz inanç sahipleri savaşsızlık, huzur içinde tek arada binlerce yıldır yaşadığımız gibi yaşamaya sürme edelim. Çünkü sonuçta hepimiz Allah`ın kullarıyız. Herkes kendi inancından sorumlu.”


Turizmciler dahi turistler dahi mutlu


Rehber Korkut Özercan bile İsa Bey Camisi`ne her zaman turistlerle geldiklerini söyleyerek, “Bugün Polonyalı tek grupla geldik. İmam koca sağ olsun sayı ilgi gösterdi. Çok sayıda kitap hediye etti ve müslümanların nasıl alınır onu öğretti. Misafirlerimiz dahi sayı memnun kaldı.” dedi.


Ziyaretçilerden Belçikalı Albin Saelens hem camiden hem dahi imamın ilgisinden sayı memnun olduğunu, kendisine hediye edilen Kur`zihin-ı Kerim`i okuyacağını ifade etti.


Polonyalı Lucas Kowalski dahi camiden etkilendiğini, müslümanların almayı öğrenmekten dahi mutluluk duyduğunu aktardı.


Ukraynalı Olga Sarp ise 20 yıldır İstanbul`bile yaşadığını, 15 yıl önce İslamiyet`i seçtiğini ve İsa Bey Camisi`nde aldığı Ukraynaca Kur`zihin-ı Kerim`i hemen okumak istediğini söyledi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.