Ankara Eczacı Odası Lideri Taner’in verdiği bilgiye nazaran, dün prestijiyle 100’ün üzerinde ilaca artırım yapıldı. Artırım ise yüzde 30-35 aralığında. Lakin durum bununla da kalmayacak. Bir artırım da gelecek ay ilaçların fiyatlandırılmasında kullanılan euro/TL kurunun güncellenmesi nedeniyle gelecek. Şu an itibariyle ilaç fiyatlarına yüzde 30 ila yüzde 35 aralığında artırım geldi.

Ankara Eczacı Odası Lideri Taner Ercanlı, “18 Ocak prestijiyle birtakım ilaçlara yüzde 30-35 civarında artırım geldi” sözlerini kullandı. Ercanlı, fiyatı artan ilaçların kimi antibiyotikler, insülin ilaçları ve kan sulandırıcılar olduğu bilgisini verdi.

İlaçlara yüzde 30 üzerinde artırım geldi!

Ercanlı, “Hâlâ birtakım ilaçlar bulunamıyor. Firmalar döviz kurunun artmasından ötürü ithalatlarını kısıyor. Zira ilaçların fiyatlandırılmasında kullanılan euro/TL kurunun düşük olmasından ötürü Türkiye’de sattıkları fiyat düşük kalıyor. Artırım yapılabildiği ölçüde de ilaçların piyasaya verilmesi de mümkün oluyor” sözlerini kullandı.

Euro/TL kurundaki oynamalar ilaçların fiyatlarını tekrar etkileyebilir. Şu anki durumda ilaçların fiyatlandırmasında kullanılan euro/TL kuru 4.5786 olarak kabul ediliyor. Fakat gerçek euro/TL kuru şu an 15.4 düzeylerinde.

Ercanlı’nın aktardığına nazaran, ilaçların fiyatlandırılmasında kullanılan kur, şubat ayının üçüncü haftasında güncellenecek. Haliyle bu durum da tüm ilaçların zamlanmasına yol açacak. Önümüzdeki ay ilaçların fiyatlarında yeni bir güncelleme olabilir.