Geçtiğimiz ay yüzde 30‘un üzerinde ilaç firmalarına artırım yapılmıştı. Lakin artık yeni bir artırım daha kapıda görünüyor. Yeni artırım ile birlikte ilaç fiyatlandırma kurunun yüzde 37 artırıldığı duyuruldu.

Bundan 3 hafta öncesinde hali hazırda 100’den fazla ilaca yüzde 30 ila 35 ortasında artırım yapılmıştı. Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu (TİTCK), kur artışıyla birlikte ilaç fiyatlarına artırım yapıldığını duyurdu.

TİTCK, açıklamasında şunlar yer aldı

14 Şubat 2022 tarihli Fiyat Kıymetlendirme Komisyonu’nda;

1- Beşeri Tıbbi Eserlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’ın ikinci unsurunun ikinci fıkrası uyarınca 2022 yılı için beşeri tıbbi eserlerin fiyatlandırılmasında kullanılan 1 (bir) euro pahası 4,5786 TL’den 6,2925 TL’ye artırılmıştır.

2- Beşeri Tıbbi Eserlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’ın ikinci unsurunun yedinci fıkrasında bahsi geçen 15,80 TL ve 8,26 TL bedelleri, Beşeri Tıbbi Eserlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’ın ikinci hususunun onuncu fıkrası gereği euro pahasında yapılan değişiklik oranında artırılarak 21,71 TL ve 11,35 TL olarak güncellenmiştir.

3- Geçerli olacak yeni depocuya satış fiyatının, mevcut depocuya satış fiyatının eski euro bedeline bölündükten sonra yeni euro kıymeti ile çarpılarak hesaplanması,

4- Beşeri Tıbbi Eserlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’ın Süreksiz Unsurunun ikinci fıkrası kararınca bu kararın kararın ilanından itibaren 5 gün sonrası geçerli olması kararları alınmıştır.