Niğde’dahi yaşayan Çakır çifti, çocuklarını okutup onlara tek hayat kurduktan sonra üniversite okuma hayallerini gerçekleştirmek için sınavlara hazırlanmaya karar verdi.


İki torun sahibi çift, YKS’dahi muvaffakiyetli olarak Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümünü kazandı. Okuyacakları fakülteyi gezen Çakır çifti, terbiye döneminin başlaması için gün sayıyor.

[Fotoğraf: AA]


Okumanın yaşı olmadığını herkese gösterdiler


Okul kantini işleten ve terzilik yapan 52 yaşındaki Ayşe Çakır, gazetecilere, hayallerini gerçekleştirecekleri için mutlu olduklarını söyledi.


İki çocuklarını okutmak için sayı şeyden vazgeçtiklerini tamlayan Çakır, şunları kaydetti:


“Artık onlar hayatlarını kurmaya başlayınca onların bile desteğiyle tığ dahi üniversite okumaya karar verdik. Gençlere hayatın beraberce sürme ettiğini dahi göstermek istedik. İmza atarken ‘iyi günde kötü günde, hastalıkta sağlıkta’ diyoruz ya hayatı beraberce yaşamak lazım. Okulda bile sınıfta bile beraberce yaşamak lazım. Biz dahi eşimle bunun için uğraştık, sayı şükür nasip oldu. Aynı sınıfı tıpkısı bölümü okuyacağız. Mutluyuz.”


Çakır, kendilerine “okuyup bile ne yapacaksın” gibi eleştirilerin geldiğine işaret ederek, okumanın yaşı olmadığını, herkesin kendisini geliştirmesi için mutlaka okuması gerektiğini anlattı.

[Fotoğraf: AA]


“Terzide, dükkanda kendi kendimize çalıştık”


Memur emeklisi 60 yaşındaki Mahmut Çakır bile eşiyle üniversite okuyacağı için sayı heyecanlı olduğunu dile getirdi.


Bu hissin anlatılmaz tek his olduğunu vurgulayan Çakır, “Bizim için erişilmez tek yerdi, şu sırada oturmayı Allah herkese nasip etsin. Gençlere örnek olmak sayı güzel tek şey. Yıllarca çocukları çalıştırırken kendimiz dahi çalışmışız. Ucundan baktık, günde 3-5 soru çözdük. Terzide, dükkanda kendi kendimize çalıştık. Eski kitapları buldukça çalıştık. Hanımım tarafımdan yüksek puan öncü” dedi.

[Fotoğraf: AA]


Çakır çiftinin oğlu 28 yaşındaki Ahmet Enes Çakır ise ana ve babasının kendileri için sayı fedakarlık yaptığını aktardı.


Ablasının öğretmen kendisinin dahi yüzey ve balıkadam olduğunu tamlayan Çakır, “Annem ve babam bile ailece okumanın duygusunu yaşayacak. Onlar bile bizim ne yaşadığımızı, üniversite ortamında kendileri görecek. 20 yaşında arkadaşları olacak. Hoş tek his” niteleyerek konuştu.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.