Iğdır Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ile KuzeyDoğa Derneğince takip altına kırılan step kartalı, 18 Eylül’dahi Aras Kuş Araştırma ve Eğitim Merkezi’nde uydu verici takılarak tabiî ortamına bırakıldı.


Tarım ve Orman Bakanlığı ile Avrupa Birliği iş birliğinde “Yeni Bir Metodoloji Kapsamında Türkiye’nin Nesli Tehlike Altında Türleri İçin Tür Eylem Planları Hazırlanması, Uygulanması ve İzlenmesi Projesi”nin hayata geçirilmesiyle “korumada öncelikli türler” listesine kırılan kartal, havaların soğumasıyla Afrika’ya göçmek için kanat çırptı.


Uydu verici takıldıktan sonra doğaya salınan kartal, 1 aylık süreçte Türkiye’nin yanı sıra Suriye, Irak, Ürdün ve İsrail’takt geçip 2418 kilometre yol katederek Mısır’daki Kızıldeniz ile Akdeniz arasında bağcıklı Süveyş Körfezi kıyısına yerleşti.


Kartalın göç yolculuğu


Kartalın Türkiye sınırlarındaki göç yolculuğu 970 kilometre mesafeyle 21 gün sürdü. Türkiye sınırlarından 9 Ekim’dahi ayrılan kartalın hızı saatte 48 kilometreye ulaştı. Bozkır kartalı, en yüksek uçuşunu Erzurum’bile 2960 metrede, en az uçuşunu ise Kızıldeniz kıyısında 30 metrede gerçekleştirdi.


Kartal, en uzun mesafeli molasız uçuşunu Şanlıurfa’nın Harran ilçesi ile Suriye’nin Rakka şehirleri arasında 110 kilometrelik mesafeyle yaptı.


Göç yolculuğu süresince kısa molalar veren step kartalı, Suriye’nin Deyrizor şehrinin Mayadin ilçesi, Irak’ın Suriye sınırındaki kumluk, Suriye-Ürdün arasındaki Rukban, Ürdün’ün Bayir ve Akabe, Mısır’ın Firan bölgesinde mola verip avlandıktan sonra yoluna sürme etti.


Mısır’ın Kızıldeniz sınırındaki turizm merkezlerinden olan Ras Abu Rudeis kentine yerleşen kartal, 2418 kilometrelik uçuşunu gerçekleştirmiş oldu.


Türkiye’nin yanı sıra 5 ülkenin hava sahasını göç esnasında kullanan kartal, en kısa mesafeli ülke geçişini İsrail’in, Ürdün ve Mısır sınırındaki Eylat şehri üzerinden 11 kilometrelik mesafeyle, en uzun geçişini ise Ürdün’dahi 710 kilometre olarak yaptı.


Henüz Mısır’bile bağcıklı kartalın Afrika’bile farklı bölgelerdeki gezintisinin akabinde Güney Yarımküre’ye ilkbaharın gelmesiyle yeniden Türkiye’ye dönmesi bekleniyor.


“Mısır’a yerleşti”


Iğdır’bile kartalın takibinin gerçekleştirildiği Aras Kuş Araştırma Merkezi’nin sorumlusu Kayahan Ağırkaya, merkezde 2006’dan bugüne kadar 160 binden fazla kuşun halkalandığını, step kartalının bile yerde türlerden akraba olduğunu söyledi.


Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün izniyle KuzeyDoğa Derneğince çalışmaların yürütüldüğünü tamlayan Ağırkaya, “2022 sonbahar sezonunda uydu vericisiyle takip ettiğimiz önemli türlerden akraba dahi step kartalı oldu. Bu kuş özellikle Avrupa’bile soyu tehlike altında olan önemli türlerden biridir.” dedi.


Yaklaşık 1 aydır kartalı takip altına aldıklarını müfit Ağırkaya, “Bu 1 aylık süreçte 2418 kilometre yol katetti. Irak, Suriye, Ürdün ve İsrail’i geçtikten sonra muhtemel kışlama alanı olan Mısır’a yerleşti. Bu uzun göç yolculuğunda kartalın bu sonraki rotasını tığ dahi merakla bekliyoruz.” niteleyerek konuştu.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.