2021’de görsel aramanın önemini ele almak için bir örnekle başlayalım.

Geçen gün Google’da “Excel’de bir vlookup nasıl yapılır” diye arattım. Birkaç makaleye göz attım ama yine de tatmin olmadım — Vlookup’lar hakkında okumak istemedim, okumak istedim. görmek BT.

Girin: Resimlerin gücü.

“Görseller”e tıkladığımda, ihtiyacım olanı çabucak buldum:

excel görüntü sonuçları sayfasında bir vlookup nasıl yapılır

Yalnız olmadığımı biliyorum. Aslında, günümüzde, tüm Google aramalarının yarısı, kullanıcı herhangi bir sonuca tıklamadan arama sonuçları sayfasında sona eriyor.

2021 ve sonrasında, kritik pazarlamacılar, SERP’lerde yeni kitlelere ulaşmak için güçlü bir fırsat olarak görsel görüntülerin önemine dikkat etmeye başlıyor.

Ayrıca, HubSpot’un Pazarlama Müdürü Kristen Baker’ın bana söylediği gibi, “HubSpot Blog’da bir görsel denemesi yaptıktan sonra, Google’ın görsel paketlerindeki sıralamanın içeriğimize yönelik gösterimleri ve tıklamaları artırdığını keşfettim.”

Ama … söylemesi yapmaktan daha kolay, değil mi?

Burada, resim SEO’nun ne olduğunu ve web sayfalarınızı görsel arama sonuçlarında daha keşfedilebilir hale getirmek için takip etmek isteyeceğiniz en iyi uygulamaları keşfedelim.

→ Hemen İndirin: SEO Başlangıç ​​Paketi [Free Kit]

Görsel SEO En İyi Uygulamaları

1. Kullanıcı erişilebilirliği ve SEO için alakalı, doğru alternatif metin kullanın.

Hızlı bir hatırlatma olarak: Alternatif metin, bir görseli tanımlayan yazılı kopyadır. Örneğin, Pipcorn’un patlamış mısır ürününe tıklayıp sayfayı incelerseniz, alt metnin ürün resmini doğru bir şekilde “Patlamış Mısır Aile Paketi Popcorn Pipsnacks LLC” olarak tanımladığını görürsünüz:

patlamış mısır aile paketi pipsnacks ürününün alternatif metni

Alternatif metin, SEO’da iki kritik rol oynar.

İlk olarak, alt etiketler veya alt açıklamalar olarak da bilinen alt metin, arama motoru tarayıcılarının web sitenizi daha etkili bir şekilde dizine eklemesine yardımcı olur ve bu da arama sonuçları üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Aslında Google, Geliştiriciler sayfasında şöyle diyor: “Görsellerinizin ve sitenizin Google Görseller için optimize edildiğinden emin olarak keşif sürecine yardımcı olabilirsiniz… [and] içeriğinizin Google Görseller arama sonuçlarında görünme olasılığını artırın.”

İkincisi, alternatif metin kullanıcı deneyimini geliştirir. Alternatif metin, bir görseli görme engelli bir okuyucuya açıklayabilir ve ayrıca bir okuyucu görseli cihazında doğru şekilde yükleyemediğinde veya göremediğinde yardımcı olur.

Yüksek kaliteli alternatif metnin nasıl yazılacağını tam olarak öğrenmek için, Görüntü Alt Metni: Nedir, Nasıl Yazılır ve SEO için Neden Önemlidir’e bakın.

2. Bir görseli açıklamak için altyazı kullanmayı düşünün.

Sayfanın bağlamı, okuyucuların görüntünün neyi tasvir ettiğini anlamasına yardımcı oluyorsa, altyazılar genellikle gerekli değildir – örneğin, bu blog gönderisinde herhangi bir altyazı kullanmadım çünkü gösterdiğim her resmi tanıtmak için metin kullandım. .

Bununla birlikte, görsel ağırlıklı bir web siteniz varsa, okuyucuların bir görseli bağlam içinde anlamalarına yardımcı olmak için altyazı kullanmayı düşünün. Örneğin, Tom Hull’un fotoğraf portföyünde, görüntüleyenlerin görüntünün nerede veya neyi temsil ettiğini bağlamsallaştırabilmeleri için görüntülerine altyazılar ekliyor:

Tom Hulls fotoğraf portföyü

Altyazı ekleme söz konusu olduğunda sağduyunuzu kullanın, ancak okuyucuların (ve robotların) bir resmi daha iyi ayırt etmesine yardımcı olabileceğini düşünüyorsanız, o zaman bir sayfaya değerli bir ekleme olabilir.

3. Daha hızlı yükleme süresi için görüntüleri sıkıştırın.

Görüntüleri sıkıştırmak, herhangi bir iyi web sitesi optimizasyon stratejisinin hayati bir bileşenidir.

Neden? Niye?

Çünkü, basitçe söylemek gerekirse, web sayfalarınızın daha hızlı yüklenmesine yardımcı olur, bu da daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar ve ayrıca web sitenizin arama motoru sıralamalarını yükseltmeye yardımcı olur.

Resimlerinizi etkili bir şekilde sıkıştırmak için aşağıdaki gibi bir araç deneyin: Attrock’un Ücretsiz Resim Sıkıştırma AracıSıkıştır JPEG veya Squoosh.

Tipik olarak, iyi dosya boyutu açısından 100 KB’den daha azı idealdir.

Ancak, not etmek önemlidir – Google, her bir görsel boyutuna bakmaz. Bunun yerine, bakar Toplam sayfa boyutu.

Bu nedenle, kalite farklılıklarının daha az önemli olduğu küçük bir görüntünüz varsa, o görüntüyü 30-50 KB’ye sıkıştırmayı deneyebilirsiniz … bu da size, özellikle sıkıştırmadan sonra görüntü kalitesini kaybederse, başka bir görüntüyü 30 KB daha büyük tutmak için ekstra alan sağlar.

Sıkıştırdıktan sonra hala görüntü kalitesi konusunda endişeleriniz varsa, Görüntülerinizin Yüksek Çözünürlükte Olduğundan Nasıl Emin Olabilirsiniz konusuna bakın.

4. Yalnızca stok fotoğrafları değil, orijinal görseller yayınlayın.

Sonuç olarak, Google (ve okuyucular) orijinal içeriğe öncelik verir; bu, resimlerinizin resim sonuç sayfalarında sıralanacağını umuyorsanız, orijinal, benzersiz resimler kullanmanız çok önemlidir.

Bu, özellikle bir e-ticaret web sitesi için çalışıyorsanız ve ürününüzün görsellerini yayınlıyorsanız önemlidir. Birçok müşteri, tüketim malları için alışveriş yapmak için görselleri kullanır. Aslında, Çevrimiçi alışveriş yapanların %50’si görsel diyor ne alacaklarına karar vermelerine yardımcı oldu.

Resminiz ürününüzü doğru bir şekilde göstermiyorsa, rakiplerinizin daha iyi, daha kaliteli resimlerinin altına gömülecektir.

gibi ürünleri kullanmayı düşünün. Canva markanızın arama sonuçları sayfalarında öne çıkmasına yardımcı olmak ve resimlerinizi daha paylaşılabilir hale getirmek için şirket içi infografikler, grafikler veya animasyonlu resimler tasarlamak.

5. Dosya resimlerinizi yüklemeden önce adlandırın.

Dosya adınız, arama motoru tarayıcılarının görüntünüzü yorumlamasının ne kadar kolay olduğunu etkileyebilir, bu nedenle dosyanızı yeniden adlandırmanız yararlı olur önceki web sayfanıza yüklemek.

Adı genel bir “IMG_0883” olarak tutmak yerine, alternatif metninize benzer şekilde, resimde ne olduğunu açıklamak için alakalı anahtar kelimeler kullanmayı deneyin. Bu, görselinizin görsel arama sonuçları sayfasında görünmesini sağlamaya da yardımcı olabilir ve bu da sitenize gelen trafiği artıracaktır.

6. Duyarlı görüntüler kullanın.

Duyarlı görüntüler, okuyucularınızın görüntülerinizi her türlü cihazda görebilmesini sağlamak için kritik öneme sahiptir. Günümüzde, arama motoru sıralamalarını ve kullanıcı deneyimini etkilemek için sayfalarınızın mobil cihazlar için optimize edilmiş olması hayati önem taşımaktadır.

Resimleriniz yanıt vermiyorsa, sayfa mobilde masaüstünde göründüğü kadar temiz görünmeyecektir – bu da SEO’yu ve okuyucunuzun markanıza ilişkin algısını olumsuz etkiler.

Neyse ki, HubSpot da dahil olmak üzere bazı web sitesi barındırma hizmetleri, görüntülerinizin otomatik olarak duyarlı olmasını sağlar.

Ancak gerekirse, hızlı kod kullanarak resimlerinizi duyarlı hale getirebilirsiniz. Örneğin, bu kodu HTML’nize ekleyebilirsiniz:

Nature

Veya bu kodu CSS’nize ekleyin:

.duyarlı {

genişlik: %100;

yükseklik: otomatik;

}

7. Görüntüleri bir geri bağlantı fırsatı olarak kullanın.

Yüksek kaliteli, benzersiz, orijinal görseller oluşturmak yalnızca kendi web siteniz için harika değil, aynı zamanda geri bağlantı kazanmak için de harika bir fırsat. başka web siteleri resminizi kendi sayfaları için kullanır.

Örneğin, Broadband Search tarafından oluşturulan aşağıdaki grafiği ele alalım:

organik arama ziyaretleri grafiğinin mobil payı

Görsel şu anda görsel arama sonuçları sayfasında “kaç kişi arama yapmak için cep telefonunu kullanıyor” anahtar kelimeleri için ilk sırada yer alıyor.

Ek olarak, Ahrefs’e göre bu blog gönderisinin 3.000’den fazla geri bağlantısı var. Bu geri bağlantıların kısmen, kendi içerikleri için Geniş Bant Arama’nın benzersiz grafiklerini kullanmak isteyen diğer şirketlerden kaynaklandığına bahse girerim.

Yüksek kaliteli görseller oluşturursanız, diğer şirketler bu görselleri kendi sitelerinde işletmenize yönlendiren bağlantılarla birlikte sergilemek isteyebilir. Bu, nihai olarak, görsellerin, pazarlama çabalarınız aracılığıyla işletmeniz için elde ettiğiniz trafik, olası satışlar ve müşteriler üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olabileceği anlamına gelir.

8. Mevcut bir site haritasına resim ekleyin.

Google, arama motorlarının resimlerinizi keşfetmesine yardımcı olmak için mevcut bir site haritasına resim eklemenizi veya yalnızca resimler için ayrı bir site haritası oluşturmanızı önerir. Bu, özellikle JavaScript formları aracılığıyla erişilenler gibi Google’ın tarama yoluyla bulamadığı resimler için yararlıdır.

İşte iki resmin dahil olduğu örnek bir site haritası:

mevcut bir site haritasına resim eklemek için kod

Neyse ki, bir site haritasına manuel olarak resim eklemek istemiyorsanız, şanslısınız — Angeldigital.Marketing (mevcut olan tek ücretsiz olanlardan biri!) gibi bir kez otomatik olarak bir resim site haritası oluşturan araçlar var. bir URL girersiniz.

Umarız, arama görseli sonuç sayfalarında seviye atlamak ve yeni trafik kazanmak için bu en iyi uygulamaları kullanabilirsiniz. Unutmayın, bir resim bin kelimeye bedeldir… yani bir resmin değerini hayal edin. SEO için optimize edilmiş resim.

pazarlama