Hindistan‘da ortaya çıkan bir şenlik görenleri hayretler içinde bıraktı. Beşerler eğlenmek için farklı şeyler denerken Hindistan’da bir şenlikte dışkı savaşı başladı. Hindistan’da kutsal sayılan bir hayvan olan ineğin dışkılarını birbirine atan beşerler çılgınlar üzere eğlendi desek yeridir.

Hindistan’da boktan festival! Birbirlerine dışkı attılar

Hindistan’ın en kıymetli yöresel aktiflikleri ortasında yer alan klâsik Gübre Şenliği tekrar toplumsal medyanın gündemine düştü. Lokal halkın birbirlerinin üstüne dışkı sürerek kutladığı bu şenlik kısa müddette gündem oldu.

Daha evvel de benzerleri yapılan şenlikte beşerler bir ortaya gelerek kalabalık bir ortamda gübre savaşı yapıyor. Şenlikte ineklerin çektiği römorklarda toplanan hayvan dışkıları, öncelikle Hindu rahipler eşliğinde tapınakların önüne yığılıyor akabinde vatandaşlar birbirlerinin üstüne inek dışkısı sürerek kutlama yapmaya başlıyor.

Bilhassa koronavirüsün ağır olduğu bir periyotta yapılan bu şenlik toplumsal medyada tekrar gündeme oturdu. Hindistan kültüründe inekler kutsal olduğu için bu dışkının onlar için büyük bir kıymeti var. Bize ne kadar farklı ya da gülünç gelse de her kültür kendi prensiplerine sahip diyebiliriz. İnek dışkısının dahi kıymetli olduğu Hindistan’da genel olarak Budist inancı hakim. Bu inanca nazaran de budistler hayvan etinden olduğunca uzak durmaya çalışıyor diyebiliriz. Akabinde bu hayvanın dışkısı ile de şenlik düzenleniyor.