Ankara’bile kadın kuaförlüğü yapan 29 yaşındaki Kirazlı, tedavi sürecinde saçlarına veda fail çocuklara moral olması için 2015’te başladığı gönüllü peruk tasarımcılığını sürdürüyor.


Perukları, hayırseverlerden topladığı tabiî ve işlem görmemiş saçlarla yapan Kirazlı, aileleri vasıtasıyla sosyal medyadan kendisine ulaşan hasta ayakçak hayaline kavuşmasını sağlıyor.


Sırada 500 evlât bekliyor


Kirazlı, şehir şehir gezerek 250 çocuğa peruklarını hediye ettiği projesi kapsamında, sırada muntazır 500 çocuğun isteğini gerçekleştirmek için dahi çaba sarf ediyor.


Son olarak Adana’daki ailelere misafir olan kuaför, 2 kanser hastası kız çocuğuna peruklarını hediye etti, saçları bile diledikleri gibi keserek şekillendirdi.


İşlemin akabinde çocuklarını yeni saçlarıyla gören ailat, küsmüş sevinç yaşadı.

[Fotoğraf: AA]


“Talepte bağcıklı çocukları karşılıksız bırakmıyorum”


Yalçın Kirazlı,  kanser hastalığı nedeniyle saçını kestiren müşterisinden etkilendiği için peruk tasarlamaya başladığını ve çalışmasını hastalığı henüz zor geçiren aile üzerine yoğunlaştırdığını söyledi.


Çocuklara tedavi süreçlerinde moral vermeyi amaçladığını müfit Kirazlı, “Türkiye’dahi saçı olmayan evlât kalmasın niteleyerek elimden geldiği kadar çaba sarf ediyorum. Bütün şehirleri gezdim ama ayakçak umudu olabilmek için yeniden kentleri dolaşıyorum” dedi.


Kirazlı, kendisine ulaşan her kız çocuğunun isteğini karşılamaya çalıştığını ifade ederek, şöyle konuştu:


“Sağ olsunlar tarafıma hibe yoluyla saç yollayanlar oluyor. Yetmediği yerde kendi bütçemle saç alıyorum, talepte bağcıklı çocukları karşılıksız bırakmıyorum. Sırada sayı evlât olduğu için intizar süresi 3-5 ertesi bulabiliyor. Onların heveslendiğini, saçlarına hemen kavuşmak istediğini biliyorum. Ben dahi iş yerimde çalışıp o saçları tamamlamaya çalışıyorum. Artık izin günüm yok. Önceden haftada tek gün izin yapıyordum ama şu anda izin günlerimi şehirlerde gezerek geçiriyorum. Günübirlik gidiyorum, orada kalmadan tekrar dönüyorum. Gittiğim yer neresi olursa olsun ertesi gün sabah işime benzemek zorundayım.”


Meslektaşlarından dayanak bekliyor


Daha fazla kişinin yüzünü güldürmek için hem meslektaşlarından hem dahi vatandaşlardan dayanak inkisarıhayal nâkil Kirazlı, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Hayırseverler aile için ellerinden geldiği kadar yardım yapabiliyorlarsa bu karşı çıkmam zira yaptıkları her şey çocuklara gidiyor. Bunu sosyal medyadan takip edebiliyorlar. Elimizden geldiği kadar henüz sayı çocuğa ulaşmamıza vesile olurlar. Haftada tek çocuğa olumsuzlama dahi 5 çocuğa ansızın gideriz. Bana Türkiye’nin her yerinden saç almak isteyen insanlar var. Bu hassas tek tutum benim için. Birçok kişinin maddi akıllandırma olmadığının farkındayım. Meslektaşlarımdan ricam, bağışta bulunacak kişilerin saçlarını ücretsiz keserek tarafıma kargoyla göndermeleri. Bana yerde şekilde yardımcı olabilirler.”


[Fotoğraf: AA]


Kızının saçlarını örebilecek


Peruk sayesinde kaybettiği saçına kavuşan kemik kanseri hastası 14 yaşındaki Mekke Alagöz dahi 2 yıldır tedavi gördüğünü belirterek, “İlk hasta olduğumda tek henüz saçlarımı bulamayacağımı sandım. Yasin ağabeyden uzun saç istemiştim. Boyu tam istediğim gibi olmuş. İnşallah kendi saçlarım bile gelecek” niteleyerek konuştu.


Hediyesini ilk gördüğü andan itibaren beğendiğini müfit Alagöz, “Benim gibi hastalara kesinlikle Yasin ağabeyle ulaşmalarını tavsiye ediyorum. Çok güzel saçlar yapıyor. Kendi saçlarımı tarafıma getirdi resmen. Çok bekledim ama beklediğime değdi” ifadesini kullandı.


Çocuğun annesi Özlem Alagöz dahi kızının saçındaki işlemin tamamlanmasını heyecanla inkisarıhayal vurgulayarak, “Biz odanın sayılmazsa beklerken Yasin Bey kızımın saçını yaptı. Mekke’yi ak elbise içinde simsiyah saçlarla görünce kalbim titredi. ‘Yasin ağabey Allah senden razı olsun.’ dedim. Kızımın saçını hiç açık bırakmazdım hep örerdim. Yine kızımın saçını örebileceğim, Yasin ağabey tarafıma o duyguyu yine tattıracak. Allah ondan razı olsun. Kızım mutlu olsun yeter” dedi.

[Fotoğraf: AA]


“Heyecanla Yasin ağabeyinin gelmesini bekliyordu”


Kirazlı’nın hayalini gerçekleştirdiği 6 yaşındaki lösemi hastası Emine Can bile kaybettiği kıvırcık saçının yerine istediği doğru saçını beğendiğini söyledi.


Emine’nin annesi Şadiye Can, kızının ilk başdu peruk kullanmak istemediğini belirterek, şunları kaydetti:


“Kızım sayı gönüllü değildi ama tığ ‘Kızım sana sayı yakışacak, hariç çıktığında sayı rahat edeceksin.’ dedik. Sonra doğru saç istediğini söyledi. Heyecanla Yasin ağabeyinin gelmesini bekliyordu. Normalde saçı kıvırcıktı, saçta sayı severdim. Allah’tan dileğim, sağlıklı tek şekilde yaşayıp saçının uzadığını görmek. Bu saçı bile sayı yakıştı, inşallah saçı bile böyle menfaat.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.