Her yıl olduğu üzere bir gün indirimler sunan Efsane Cuma‘yı geride bıraktık. Artan dolar kuruna ve iktisadın gidişatına karşın online alışverişte rekor kırıldı. İşte o tahlil:

2020 Efsane Cuma ortalama sepet fiyatı 259 TL iken, 2021 yılında 294 TL oldu. Ortalama sepet meblağında yüzde 13’lük bir artış gözlendi. 2020 Efsane Cuma’ya nazaran süreç hacmi yüzde 38, süreç adediyse yüzde 22 artış gösterdi. 2020 Efsane Cuma’ya nazaran kredi kartından geçen süreç sayısında yüzde 12, banka kartlarındaysa yüzde 43 artış görüldü. Süreç hacmindeyse banka kartlarında yüzde 64, kredi kartlarında yüzde 32 artış gözlendi. Taksitli süreç hacmi azalırken, tek çekim süreç hacminde artış yaşandı. Bu yıl mobilden yüzde 18, masaüstünden yüzde 82 oranında alışveriş yapıldı. En çok harcama Marmara Bölgesi’nde, en az harcama Doğu Anadolu Bölgesi’nde gerçekleşti. En çok alışveriş yapılan dal her yıl olduğu üzere bu yıl da giysi ve aksesuar mağazalarından oldu. Giysi dalını perakende ve araç kiralama dalı takip etti.

Pandeminin de tesiriyle gerek markaların gerek kullanıcıların online alışverişe artan ilgisi ülkemizde Efsane Cuma olarak da bilinen Black Friday periyodunda de kendini hissettirdi. Bu yıl 2020’ye oranla süreç hacminde yüzde 38, süreç adedinde yüzde 22 oranında artış yaşandı. Ortalama sepete fiyatıysa 259 TL’den 294 TL’ye ulaşarak yüzde 13’lük artış gösterdi. Kredi kartı süreç sayısında yüzde 12, banka kartlarında yüzde 43 artış görüldü. Süreç hacimleri açısındansa 2020 yılına nazaran kredi kartında yüzde 32, debit kartlarda yüzde 64 artış gözlendi.

En çok bayanlar alışveriş yaptı

2020 Black Friday periyodunda olduğu üzere bu sene de bayanlar erkeklere nazaran yüzde 67 daha fazla süreç adedine ve yüzde 46 daha fazla süreç hacmine sahip oldular. Lakin erkeklerin süreç adedinde geçen yıla nazaran yüzde 49 artış yaşandı. Bayanların süreç adedi artışı ise yüzde 12. Bayanların ortalama sepet fiyatı geçen yıla nazaran 18, erkeklerin yüzde 17 oranında arttı.

En çok harcama Marmara Bölgesi’nde

Marmara Bölgesi yüzde 49 artış ile en çok harcama yapılan bölge oldu. En düşük harcamaysa Doğu Anadolu Bölgesi’nde gerçekleşti.

En çok alışveriş yapılan yerler sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Kocaeli oldu. Bayanlarda da bu sıralama tıpkı formda görüldü. Erkeklerde ise birinciliği İstanbul alırken, İzmir ikinci sırada yer aldı. İstanbul dışında en çok alışveriş yapan 5 kent Ankara yüzde 19, İzmir yüzde 13, Bursa yüzde 6, Antalya yüzde 5, Kocaeli yüzde 4, Adana yüzde 3, Tekirdağ yüzde 3.

Alışveriş oranını en çok artıran vilayet yüzde 190 ile Aksaray oldu. Aksaray’ı yüzde 189 ile Burdur ve yüzde 102 artış ile Tekirdağ takip etti. Aksaray’lı erkekler yüzde 704 alışveriş oranını arttırdı.