Kripto para ünitesinin benimsenmesi daha yaygın hale geldikçe, kripto sanayisindeki aktörler, Bitcoin ATM’leri üzere geçişi kolaylaştırmak için altyapıyı devreye sokuyor. O denli ki, yalnızca geçtiğimiz Mart ayında, günlük 20’nin üzerinde Bitcoin ATM’si hizmete açıldı.

Günlük 20’den fazla Bitcoin ATM’si kuruluyor! Pekala Türkiye’ye ne vakit geliyor?

Yalnızca 2022’nin Mart ayında, dünya çapında toplam 686 Bitcoin ATM’si kuruldu ve sayı 1 Mart’ta 36.023’ten 1 Nisan’a kadar 36.709’a yükseldi.

Bu, vakit içinde kurulan Bitcoin makinelerinin sayısı artmaya devam ettiğinden, sadece Mart ayında günlük 22 Bitcoin ATM’sinin eklendiğini gösteriyor. Coin ATM Radar tarafından sağlanan istatistiklere nazaran, dünyadaki toplam kripto ATM sayısı 11 Nisan itibariyle 36.733’tür.

Kripto ATM numarası. Kaynak: Coin ATM Radarı.

Tüm Bitcoin ATM’lerinin CoinAtmRadar tarafından izlenmediğini hesaba katarsak, gerçek sayı çok daha yüksek olabilir.

Global Bitcoin ATM kurulumlarının büyümesi

Çalışmakta olan Bitcoin ATM’lerinin artan sayısı, kripto para üniteleri dünya çapında popülerlik ve kabul kazanırken makinelerin ne kadar değerli hale geldiğini gösteriyor.

Bilhassa Amerika Birleşik Devletleri en çok Bitcoin ATM kurulumuna şahit olan ülkedir.

Daha evvel, finans tahlilleri ile bilinen Finbold, bir raporda 2021’de günde 50’den fazla olmak üzere yaklaşık 20.000 yeni Bitcoin ATM’sinin kurulduğunu vurgulamış, biz de Teknolojioku olarak bu datayı sizlerle paylaşmıştık. Sonuç olarak, tedarikçiler ve yatırımcılar, amiral gemisi dijital varlığın tüm vakitlerin en yüksek düzeyinden epeyce uzakta olmasına karşın, alanın uzun vadeli beklentileri konusunda muhtemelen optimist hissediyorlar.