Kripto ticaretinde son vakitlerde yaşanan artışın bir sonucu olarak Endonezya, kripto para süreçlerinden katma paha vergisi (KDV) ve bu tıp yatırımlardan elde edilen sermaye yararları üzerinden gelir vergisi almak istiyor.

Önümüzdeki aydan itibaren kripto süreçleri vergilendirilecek!

Reuters’in bildirdiğine nazaran, 1 Nisan’daki vergi yetkilisi Hestu Yoga Saksama’ya nazaran Endonezya, 1 Mayıs’tan itibaren bilhassa her iki süreçte ve bu cins yatırımlardan elde edilen sermaye karlarında %0,1 KDV uygulamak istiyor.

Güneydoğu Asya’nın en büyük iktisadında COVID-19’un patlak vermesinin akabinde, dijital varlıklara olan talep arttı ve kripto sahiplerinin sayısının 2021’in sonunda 11 milyona ulaşması bekleniyor.

Emtia Vadeli Süreçler Ticareti Düzenleme Kurumu’nun istatistiklerine nazaran, emtia vadeli süreç piyasalarındaki kripto para ünitesi süreçlerinin toplam bedeli, 2020’deki süreç sayısından on kattan fazla bir artışla 2018’de 859.4 trilyon rupiye (59.8 milyar $) ulaştı.

Endonezyalıların kripto ticareti yapmasına müsaade verildi

Endonezyalıların bir emtia olarak kripto para ticareti yapmalarına müsaade veriliyor, fakat bunları bir ödeme formu olarak kullanmalarına müsaade verilmiyor. Yapılan açıklamanın tam metni şu formda;

“Kripto varlıklar, ticaret bakanlığı tarafından tanımlanan bir emtia oldukları için KDV’ye tabi olacak. Onlar bir para ünitesi değil, ”dedi Saksama bir medya brifingine. “Yani gelir vergisi ve KDV uygulayacağız.”

Endonezya’nın kripto üzerindeki KDV’si, ülkenin %11 olan genel satış vergisinden (GST) çok daha düşüktür. Sermaye çıkarları üzerindeki gelir vergisi, pay senetlerindeki ile birebirdir: brüt süreç kıymetinin %0,1’i.