Merkez Bankası 2022 yılının 4. faiz kararını açıklayacak. Kelam konusu karar 14 Nisan Perşembe günü saat 14.00’te açıklayacak. Geçtiğimiz yıl faiz kararlarından etkilenen dolar kuru Kur Muhafazalı TL Mevduat sistemi ile stabil hale getirildi. O vakitten beri faiz düşürme aksiyonuna gitmeyen Merkez Bankası yeni yılın dördüncü faiz kararını da bu hafta açıklayacak.

Milyonlarca vatandaşı etkileyecek olan karar için gözler Merkez Bankası’na çevrilmiş durumda. Beklenene bakılırsa anketler faizin yüzde 14’te sabit kalması bekleniyor.

Gözler Merkez Bankası’na çevrildi! Yılın dördüncü kararı ne olacak?

Merkez Bankası geçtiğimiz devir eylül ayında 100 baz puan, ekim ayında 200 baz puan, kasım ayında ise 100 baz puan, aralık ayında ise 100 baz puanlık faiz indirimi yapmıştı. Akabinde faiz yüzde 14 oranında sabit tutulmuştu. Artık Merkez Bankası 2022 yılının 4. faiz kararını 14 Nisan Perşembe günü saat 14.00’te açıklayacak. Ekonomistler faizin yüzde 14 düzeyinde sabit tutulacağını savunuyor.

Kelam konusu kestirim anketine 18 ekonomist katıldı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), nisan ayı piyasa iştirakçileri anketi sonuçlarını da yayımlandı. İştirakçilerin BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi bir evvelki anket devrinde yüzde 14.22 iken, bu anket devrinde yüzde 14.00 oldu.