Geçtiğimiz sene dolar kurunda yaşananların tesiri her tarafta hissedilmişti. Bu sebeple Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın ve FED kararlarının da ne kadar değerli olduğu ortaya çıktı.

Global piyasalarda, Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte dalgalanmalar yaşanmıştı. Savaşın patlak vermesiyle dolar kurunda ve altında üst istikametli seyir başladı. Bu durum direkt olarak akaryakıt fiyatlarına da yansıdı.

Gözler Merkez Bankalarına çevrildi! FED ve Türkiye faiz kararı açıklanacak

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası en son kararını Şubat ayında açıklamıştı. Bu karara nazaran siyaset faizi sabit tutulmuştu. Bir sonraki faiz toplantısının da Mart ayında yapılacağı söylenmişti. Artık bu toplantının gerçekleşeceği tarih belirli oldu.

Merkez Bankası faiz toplantısı 17 Mart 2022 tarihinde yapılacak. Piyasaların beklentisi faiz oranının tekrar sabit tutulması tarafında. TCMB, “Fiyat istikrarı temel gayesi doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 maksadına ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.” dedi.

Yalnızca Türkiye değil başka ülkelerde de faiz kararları açıklanacak. Bu kapsamda bu hafta çarşamba ABD Merkez Bankası (Fed), perşembe İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve cuma Japonya Merkez Bankası (BoJ) toplantılarından çıkacak kararlar merakla bekleniyor. FED‘in faiz artırımı yapması durumunda dolar kurunda tekrar birtakım çalkalanmalar yaşanabilir.