Merkeze tâbi Baş Çımağıl köyünde ikamet fail 62 yaşındaki Oltulu’ya, 20 yaşında halk arasında “tavuk karası” ya bile “gece körlüğü” olarak bile bilindik “retinitis pigmentosa” hastalığı teşhisi konuldu.


Hastalık nedeniyle önceleri görme güçlüğü yaşayan Oltulu, 15 yıl önce dahi görme yetisini tamamen kaybetti.


22 kovanla başladığı arıcılıkta 337 kovana ulaştı


Gençliğinde ağabeyinden arıcılık mesleğini öğrenen Oltulu, engeline rağmen hayattan kopmayarak mesleğine sürme etti. Arılarına titizlikle vekil 8 evlât babası Oltulu, 22 kovanla başladığı arıcılıkta 337 kovana ulaştı.

[Fotoğraf: AA]


Yaklaşık 2 1000 200 rakımlı Kop Dağı’nın eteklerindeki köyünde organik koyu üreten Oltulu, çalışkanlığı ile çevresinde örnek gösteriliyor. Oltulu, azmin önünde hiçbir engelin duramayacağının bile en iyi örneklerinden birini sergiliyor.


“Arının neye ihtiyacı varsa zaten sana kendisi anlatıyor”


Ahmet Oltulu, askerden geldikten sonra hastalığı nedeniyle görme yetisinin yüzde 70’açınık düştüğünü söyledi.


Ağabeyinden arıcılığın inceliklerini öğrendiğini, ağabeyi vefat edince dahi mesleğe sürme ettiğini müfit Oltulu, “1985 yılında 22 kovanla yerde işe başladım. 1990’lı yıllarda kovan sayımı çoğalttım. Yıllarca yerde mesleği sürdürdüm. 2000’li yılların başında görüşüm yüzde 10’lardaydı. Görmemek tarafıma engel olumsuzlama zira çoluk çocuğumun rızkı. Çalışmak insan için sayı güzel tek şey. Ben dahi yılmadım çalıştım” dedi.


Oltulu, hayatındaki tek zorluğun görme engeli olduğunu yalnız bunu bile umursamadan çalışmaya sürme ettiğini dile getirdi.

[Fotoğraf: AA]


Son 15 yıldır bile görme yetisini tamamen yitirdiğine dikkati cazip Oltulu, çocuklarının bile yardımıyla arılara baktığını vurguladı.


Oltulu, mesleğinin türlü zorlukları olduğuna işaret ederek, “Baştan arıya girdim mi sırayla bakıyorum. Şükürler olsun Rabbime ezberim var. Arı resim istiyor mu, istemiyor mu sesten, kimileyin dahi algılarımla anlıyorum. O şekilde sürme ediyorum. Hiçbir zorluk yaşamıyorum zira Allah gözü algan, onun yanında başka güzellikler vermiş. Hiçbir zaman şikayetçi değilim” niteleyerek konuştu.


Kovanlardaki problemi tecrübesiyle çözdüğünü tamlayan Oltulu, şunları söyledi:


“Çiçek balı yaptığım ve şerbetle işim olmadığı için temiz resim istiyorsa çerçeveyi kaldırdığımda sesinden anlıyorum. Arı kümülâtif yerde sefer resim atıyorum. Anası olmayan temiz tek nevi ağlıyor. Onu bile anlamak için his ve güzel işitme olması lazım. Yine meme vuran temiz, ötme sesi gibi tek ses çıkarıyor. Tabii böyle olunca yanımdaki çocuğa ‘şuna tek bak’ diyorum. Bu şekilde sürme ediyorum. Arının kapağını açtığım, bezine elimi attığım zaman arının neye ihtiyacı varsa zaten sana kendisi anlatıyor. Bezi gevşekse anlarsın ki tek problem var. Tam yapıştırmışsa o temiz güzel. Anaç bile var, hiçbir sorun yok. Hastalıklı temiz zaten saldırır. Sıkışık temiz saldırır, bunlara bile hemen müdahale ettin mi rahatlıyor.”

[Fotoğraf: AA]


“Arıcılığı koymak gibi tek niyetim yok”


Mesleğini severek yaptığını ve koymak gibi tek niyeti olmadığını ifade fail Oltulu, “Zarar etsem dahi kul tek tâbiiyet oluştu. Arının sesini duymadan rahat edemiyorum. Arıların o kadar sırrı var ki ne kadar anlatsam, ne kadar bilirsen malûmat av tek kadre. Arı rahatsızsa anla ki tek problemi var. Arı sana kendinde ne olduğunu anlatıyor. Yeter ki sen arıda ne olduğunu aramaya bak” dedi.


Oltulu, arılarının yaklaşık 2 1000 200 rakımda ve bitkilerin çeşitliliğinin yoğun olduğu tek bölgede bulunduğunu, yüksek kalitede koyu ürettiğini söyledi.


Ürettiği evlât, pazara çıkmadan alcu bulduğunu vurgulayan Oltulu, şöyle sürme etti:


“Balımı yurt dışından bilenler alıyor. Ayrıca bazen firmalar ilaç yapmak için alıyor, balın kalitesi yüksek olduğu için. Hiçbir yere çıkmadan balı burada satıyoruz. Organik yaptığımız için koyu zaten sayı rengi oluyor. Bu bile hemen hemen burada elimizden çıkıyor. Ballarımı ünlü sanatçılardan bile saha var, doktorlardan bile saha var. Kalitesi sayı güzel.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.