Google, gezinmeyi daha sorunsuz ve daha güvenli hale getirmek için gelişmiş yapay zeka ve makine öğrenimini bir araya getiren Chrome tarayıcısı için yeni bir güncelleme yayınladı.

Chrome M121 ile Kişiselleştirilmiş Tarama

Google Chrome’un en son güncellemesi olan M121 sürümü, web’de gezinmeyi özelleştirmek ve kolaylaştırmak için yeni deneysel yapay zeka özellikleri içerir.

ABD’deki Mac ve PC’lerde Chrome’da kullanıma sunulan bu yeni özelliklere Chrome’da oturum açarak erişebilirsiniz. Ayarlarve şuraya gidin: Deneysel Yapay Zeka sayfa.

Google, bunların AI özelliklerine yönelik ilk halka açık testler olduğunu, dolayısıyla bu erken aşamada iş ve okul hesapları için kapatılacağını söylüyor.

Akıllı Sekme Yönetimi

Güncellemedeki önemli yeni özelliklerden biri de Sekme Düzenleyici aracıdır. Bu, ilgili tarayıcı sekmelerini manuel olarak gruplandırma ihtiyacını azaltmayı amaçlamaktadır.

Bir sekmeye sağ tıklayıp “Benzer Sekmeleri Düzenle”yi seçebilir veya sekmelerin yanındaki açılır oka tıklayabilirsiniz.

Chrome daha sonra ilgili içeriğe sahip sekmeleri otomatik olarak algılayacak ve bunlar için sekme grupları oluşturmayı önerecektir. Hatta bu grupların daha sonra tekrar bulunmasını kolaylaştırmak için adlar ve emojiler bile öneriyor.

AI ile Özel Tarayıcı Temaları

Chrome’un yeni sürümü kişiselleştirilmiş temalar oluşturmanıza olanak tanır. Bu, Google’ın Android ve Pixel cihazlar için AI tarafından oluşturulan duvar kağıtlarını daha önce piyasaya sürmesine dayanmaktadır.

Konuyu, ruh halini, görsel stili ve renk paleti seçeneklerini belirleyerek Chrome’u özelleştirebilirsiniz. Daha sonra yapay zeka, bu seçimlerle eşleşen türünün tek örneği bir tema oluşturacaktır.

Örneğin, sakinleştirici, hareketli bir tema isteyen kuzey ışıklarıyla ilgilenen biri “aurora borealis”, “animasyonlu” ve “sakin” ifadesini girebilir.

Benzersiz görünümünüzü tasarlamadan önce olasılıkları anlayabilmeniz için Google, Chrome galerisinde fikirleri harekete geçirecek önceden hazırlanmış temalara sahiptir.

Gelişmiş Yazma Yardımı

İleriye baktığımızda Google, kullanıcıların daha iyi yazmasına yardımcı olmak için yapay zeka destekli başka bir özelliği kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

Bir sonraki güncellemede Chrome, bir web sitesindeki herhangi bir metin alanına veya kutuya sağ tıklanarak etkinleştirilebilen bir “Yazmama yardım et” seçeneğini içerecektir. Seçildiğinde ister bir restoran incelemesi, ister LCV veya kira sorgusu gibi resmi bir mesaj olsun, oluşturmaya çalıştığınız şeyi iyileştirmeye yönelik öneriler verecektir. Yapay zeka, metnin kalitesini artırmak için yazma yardımı sağlayacak.

İleriye bakmak

Google, yeni yapay zeka teknolojisini ürünlerine entegre ederek yenilikler yapmaya devam ediyor. Şirket, Gemini AI modelini bu yılın sonlarında Chrome tarayıcısına eklemeyi ve ortak görevleri basitleştirip hızlandırarak tarama deneyimini geliştirmeyi planlıyor.

Chrome’a ​​yapay zeka özelliklerinin eklenmesi, Google’ın insanların internetle etkileşimini iyileştirmek için teknolojiyi kullanma konusundaki kararlılığının bir göstergesidir. Gemini gibi yapay zeka araçları ilerledikçe weble etkileşim şeklimizi temelden değiştirebilirler. Günlük çevrimiçi aktiviteler muhtemelen daha sezgisel hale gelecek ve bireysel kullanıcılara göre uyarlanacaktır.