Google’dan John Mueller, Google’ın orijinal içerik yayıncısı yerine standart iş ortağı olarak iş ortağını seçmesi durumunda ortak kullanıma sunulan içerikle ilişkili sinyallere ne olacağı hakkındaki soruyu yanıtladı. John’un cevabı, sıralama ve ortak içerikle ilgili karanlık alan hakkında faydalı bilgiler içeriyordu.

Soru Lily Ray tarafından soruldu (@lilyraynyc) X’te (eski adıyla Twitter).

O sorusunu tweetledi:

“Bir makale ortak web siteleri arasında dağıtılıyorsa ve Google, ortağı standart olarak seçerse (ortak sitesinde orijinal kaynağa ➡️kanonik olsa bile), bu, tüm SEO değerinin ortak URL’sinde birleştirildiği anlamına mı gelir?

Örneğin gruptan gelen bağlantı sinyalleri, UX sinyalleri, sosyal medya sinyalleri vb. Google’ın seçtiği standartta birleştirilecek mi?

ve bu her gerçekleştiğinde, bu, orijinal siteden kaynaklanan bir “fırsat maliyetini” mi temsil ediyor, yani SEO değerini kaybetmeleri anlamına mı geliyor?”

Lily alanlar arası kanonikler hakkında soru sordu ve şunu sordu:

  • Bağlantı sinyalleri
  • Kullanıcı deneyimi sinyalleri
  • Sosyal medya sinyalleri

John Mueller tweet attı:

“Merhaba Lily! Bu karmaşık bir konu ve sorduğunuz her şey mutlaka kullandığımız şeyler bile değil.

Genel olarak, eğer bir sayfayı kanonik olarak tanırsak, bu sayfa muhtemelen sıralama sistemlerimiz tarafından ödüllendirilecek sayfa olacaktır.”

John Mueller, Google’ın listesindeki her şeyi kullanmadığını ancak hangi öğelerin olduğunu belirtmediğini söyledi. Kanoniklerle ilgili olarak Google’ın, ortak kullanıma sunulan içerikte alanlar arası kanoniklerin kullanımına ilişkin bir politikası vardır.

Google geçen yıl, artık ortak kullanıma sunulan içerikte alanlar arası kanonikleri önermediğini ve bunun yerine, orijinal yayıncının site için bağlantı sinyallerinin alındığından emin olmak istemesi durumunda, Google’ın siteyi tamamen dizine eklemesini engellemek için ortak sitedeki meta noindex etiketinin kullanılmasını önerdiğini duyurdu. içerik sendikasyon ortağına değil, kendilerine tahakkuk eder.

Bu, Google’ın alanlar arası kanoniklere ilişkin mevcut kılavuzudur:

“İpucu: Sendikasyon ortakları tarafından çoğaltılmasını önlemek istiyorsanız, kanonik bağlantı öğesi önerilmez çünkü ortak kullanılan makaleler genellikle genel içerik açısından orijinal makalelerden çok farklıdır. Bunun yerine iş ortakları, içeriğinizin dizine eklenmesini engellemek için meta etiketleri kullanmalıdır.”

John Mueller bağlantı sinyallerine ne olduğuna değinmedi ancak kanonik olarak tanınan sitenin Google’ın sıralama sistemlerini ödüllendiren site olduğunu ve bunun sonuçta en önemli ayrıntı olduğunu söyledi.

Shutterstock/Graphic farm’dan Öne Çıkan Görsel