Yeni Google vaka çalışması, Search Console API’lerinin, verilerin bir CMS veya özel bir SEO kontrol paneli içinde incelenmesine ve değiştirilmesine nasıl izin verdiğini gösteriyor. Makale bir vaka çalışması olsa da, makalenin sonundaki bir eylem çağrısı, Google’ın, arama konsolunu bir SaaS’tan seçtiğiniz GUI’de yönetilebilecek bir veri akışına dönüştürmek için API’leri nasıl kullandığını ortaya koyuyor.

Uygulama Programlama Arayüzü (API)

API, iki uygulama arasında köprü görevi gören ve birinin diğerini manipüle etmesini sağlayan, yaygın olarak kullanılan bir teknolojidir. Kullanımı her yerde, özellikle de bir API’nin bir eklentinin veritabanında bulunan web sitesi bilgilerine erişmesine ve bunları değiştirmesine izin verebileceği WordPress’te.

Wix Örnek Olay İncelemesi

Google ve Wix arasındaki işbirliği, Google’ın Search Console API’lerini Wix kontrol paneline yerleştirdi ve dünya çapında milyonlarca Wix kullanıcısı için SEO sürecini kolaylaştırdı.

Kullanıcılar, tanıdık Wix kontrol panelinde Google Search Console’un yararlı bilgilerine ve işlevlerine kolay erişim elde ederek, farklı bir kullanıcı arayüzü öğrenmek zorunda kalmadan Wix içinde birleşik bir deneyim elde ederek yararlanır.

Uygulama ve Kullanıcı Avantajları

Wix’in entegrasyon stratejisi, kullanıcıların zaten aşina olduğu kendi SEO araçlarını geliştirmek için Google API’lerinden yararlanmaya odaklandı. Süreç, Wix’in kullanıcı arayüzünü (kontrol paneli kullanıcı arayüzü) tamamlayan belirli Google işlevlerinin seçilmesini ve entegre edilmesini içeriyordu; bu, Google’ın arama konsolu özelliklerinde daha sezgisel bir deneyime yol açtı.

Örnek olay, arama konsolu API’lerini entegre eden kullanıcıların bir yıl boyunca trafikte ortalama %15’lik bir artış yaşadığını bildiriyor.

E-ticaret siteleri, arama konsolu API entegrasyonlarını kullanmayan Wix benzeri Wix e-ticaret sitelerine kıyasla Brüt Ürün Değerinde %24’lük bir artış yaşadı.

Örnek olay çalışmasına göre:

“Şu ana kadar 2 milyondan fazla Wix sitesi Search Console hesaplarını bağladı ve yeni entegrasyon aracılığıyla Google’a bir site haritası gönderdi. Ayrıca dizine ekleme hatalarını gidermek, düzeltmek ve performansta ortaya çıkan değişiklikler hakkında bilgi edinmek için Site Denetimi ve Analitik Raporları gibi yeni özellikleri de düzenli olarak kullandılar. “

API’ler Search Console’un Gelişimini Sağlar

Google API’lerinin Wix platformuna başarılı bir şekilde entegrasyonu, Google ile WordPress tabanlı kendi işaretle ve tıkla web oluşturucularını geliştiren web barındırıcıları da dahil olmak üzere içerik yönetim sistemleri sunan şirketler arasındaki işbirliklerinin değerini göstermektedir.

Ancak vaka çalışmasının bir diğer amacı, şirket içi SEO araçlarının ve gösterge tablolarının, API’lerin kullanımı yoluyla Google Arama Konsolu işlevlerini nasıl entegre edebileceğini göstermektir.

Örnek olay incelemesinin sonuna kadar Google, kuruluşlardan kendileriyle bir web formu veya Twitter aracılığıyla iletişime geçmelerini isteyen gizli bir eylem çağrısında bulunur.

Makale şöyle yazıyor:

“Bir CMS iseniz ve bizimle işbirliği yapmak istiyorsanız, bu formu kullanarak veya sosyal medyamız aracılığıyla bize ulaşın.”

Harekete geçirici mesaj, API’nin Google’ın arama konsolu verilerine erişme biçimini nasıl değiştirdiğini ve verileri Google’ın kullanıcı arayüzünde görüntülemek için arama konsolunda oturum açmanın daha az gerekli olduğu bir trende işaret ettiğini gösteriyor.

API’ler zaten arama konsolu verilerinin tarama verileriyle birleştirilmesi için Screaming Frog’a aktarılmasına olanak tanıyor ve elbette bunu kullanabilen WordPress eklentileri de var. Wix vaka çalışması, arama konsolu verilerinin şu anda erişildiği şeklin ötesinde gelecekte nasıl kullanılabileceğinin esnekliğini gösteren yeni bir uygulamayı gösteriyor.

Google’ın Wix örnek olay incelemesini okuyun:

Wix, istatistikleri ve işlevleri Google API’leri aracılığıyla doğrudan Wix kullanıcı arayüzüne entegre ederek kullanıcıları için nasıl değer üretti?

Shutterstock/Catalyst Labs’tan Öne Çıkan Görsel