Bilindiği üzere zelzele, ne vakit gerçekleşeceği muhakkak olmayan ve insanlara en çok ziyan veren doğal afetlerin başında yer alıyor. Fakat birtakım uygulamalar kullanıcılarına sarsıntı olmadan evvel bildirim göndererek ihtarda bulunabiliyor. Tıpkı Android kullanıcılarına Antalya’daki zelzelenin evvelce bildirmesi üzere. Ayrıntılara haberimizin devamından gelin birlikte göz atalım.

Google, Antalya’daki sarsıntısı Android kullanıcılarına evvelden bildirdi!

Bilindiği üzere bu sabah, Antalya’nın Alanya ilçesi açıklarında 5.3 büyüklüğünde bir sarsıntı meydana geldi. Google ise 5.3 büyüklüğündeki bu sarsıntısı öncesinde fark ederek, zelzele olmadan 1 dakika evvel kullanıcılarına bildirim göndererek uyardı.

Geçtiğimiz günlerde ise ABD’de kullanılan ShakeAlert isimli uygulama, zelzele olmadan saniyeler öncesinde yarım milyon akıllı telefon kullanıcısını bu alanda bilgilendirerek bir yeniliğe imza atmıştı.

Meğer ki uzmanların yakın bir vakitte rastgele bir yerde zelzele olma mümkünlüğünün yüksek olduğundan bahsettiğinde dahi, bu vakit aralığı 10-20 yıl olabilmekteydi. Hal bu türlü olunca Android zelzele ihtar sistemi nasıl açılıyor Google zelzele ihtar sistemi telefonda nasıl açılır? Zelzelesi evvelce bildiren uygulamalar hangileri? üzere sorular internet arama motorları üzerinden sıkça arandı.

Android sarsıntı ihtar sistemi nedir, nasıl etkin edilir, nasıl yapılır, nasıl kullanılır?

Android zelzele ihtar sisteminden yararlanmak için öncelikle Android işletim sistemine sahip bir telefona, sonrasında ise internet ilişkisine sahip olmanız gerekir. Akabinde izleyeceğiniz adımlar ise sırası ile aşağıdaki üzere;

Telefonunuzun AYARLAR uygulamasını açın.

* POZİSYON > GELİŞMİŞ > SARSINTI UYARILARI’na dokunun.

* ZELZELE UYARILARI’nı açarak etkin hale getirin.

Sizler bu uygulamayı yararlı buluyor musunuz? Zelzele olacağına dair 1 dakika evvelce bilgi verilmesi kâfi midir? Niyetlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.