Geçen ay Google, Android 13‘ün birinci geliştirici önizlemesini yayınladı. Bugün şirket, Şubat ayında duyurduğu vakit çizelgesine uygun olarak Android 13’ün ikinci geliştirici önizlemesini yayınlıyor. Bundan sonraki adım, Nisan ayında gelecek olan birinci beta olacak.

Daha sonra Mayıs’ta ikinci bir beta, Haziran’da üçüncü bir beta, Temmuz’da dördüncü bir beta ve akabinde en son sürüm gelecek. Her zamanki üzere Google, bunun için makul bir ay bile vaat etmiyor, fakat geçmiş Android 13’e bakılırsa, desteklenen Pikseller için Ağustos, Eylül yahut Ekim aylarında mevcut olması kelam konusu.

Google, Android 13 Developer Preview 2’yi yayınladı!

Android 13 artık bir uygulamadan bildirim göndermek için yeni bir vakit müsaadesi soruyor. Bu da, Android 13 ile hedeflenen uygulamaların size anında iletme bildirimleriyle spam göndermeden evvel bildirim müsaadesi istemesi gerekeceği manasına geliyor.

Uygulamalar ayrıyeten daha evvel verilen ve artık gerekmeyen müsaadeleri eski sürüme geçirerek kullanıcı kapalılığını koruyabilecek. Alışılmış ki bunu istekli olarak uygulamak geliştiricilere kalmış.

Bu sürümde, geliştirilmiş Japonca metin kaydırma, fonetik harf girişi formülleri için metin dönüştürme API’leri üzere güncellemeler sunulacak. Android 13 artık “Bluetooth classic”in yerini alacak yeni jenerasyon kablosuz ses olan Bluetooth LE Audio için de takviye kazanıyor. Pil ömründen ödün vermeden HiFi ses için tasarlanmıştır ve kullanıcıların arkadaşları ve aileleri ile ses paylaşmasına ve yayınlamasına, hatta bilgi, cümbüş yahut erişilebilirlik için kamu yayınlarına abone olmasına imkan tanıyacak.

Android 13 ayrıyeten MIDI 2.0 donanımını USB aracılığıyla bağlama yeteneği de dahil olmak üzere MIDI 2.0 standardı için dayanak ekleyecek.