Google ana şirketi Alphabet, 2021’de devam eden koronavirüs pandemisinden yahut global tedarik zinciriyle ilgili devam eden problemlerden hiç etkilenmeyerek yıllık gelir olarak yeni bir rekor kırdı. 2021 yılının tamamı için şirket, gelirinde yıldan yıla yüzde 41 artışla 257 milyar dolara ulaştı. Şirket, 2021’in dördüncü çeyreğinde bir evvelki yıla nazaran yüzde 32 artışla 75.3 milyar dolar gelir bildirdi. Alphabet birinci kere 200 milyar dolarlık yıllık gelir elde etti.

Google ana şirketi Alphabet birinci defa rekor düzeyde gelir elde etti! İşte o sayı

Alphabet ve Google CEO’su Sundar Pichai, “4. çeyrekte, milyonlarca işletmenin gelişmesine ve yeni müşteriler bulmasına yardımcı olan reklamcılık işimizde devam eden güçlü bir büyüme, tedarik kısıtlamalarına karşın Pixel telefonlarımız için üç aylık bir satış rekoru ve Bulut işimiz güçlü bir halde büyümeye devam etti” dedi.

Google son çeyrekte 61.24 milyar dolarlık reklam geliri elde etti. Apple, geçen yıl iOS’ta zımnilik değişiklikleri yaptı ve kullanıcıların, uygulamaların kendilerini öteki uygulamalarda ve web sitelerinde izlemesine müsaade vermek isteyip istemediklerini seçmelerini gerektirdi. Uygulama İzleme Şeffaflığı, birçok reklamverenin reklamları kullanıcılara hedefleme yeteneğini etkiledi. Y eni iOS ayarlarından Ekim ayında Facebook (şimdi Meta), Twitter, Snapchat ve YouTube’un 2021’in ikinci yarısında yaklaşık 10 milyar dolar gelir kaybetti.

Lakin Google, arama trafiği ve YouTube üzerinden kendi datalarını topladığı için iOS değişikliğinden daha az etkilendi. Şirket, sadece 2021’in dördüncü çeyreğinde YouTube reklamlarından 8.63 milyar dolar gelir elde etti.