Tevfik Celep, çocukken geçirdiği tek kaza sebebiyle görme yetisini kaybetti.


Kendisine şifa olsun niteleyerek gönderilen cevizleri yemeyen Celep, Gümüşhane’nin Boğazyayla köyündeki evinin bahçesine dikti.


O tarihten yerde yana binlerce fidan yaprak 83 yaşındaki Tevfik Celep’in fidanlarla olan hikayesi böyle başladı.


“Bir tek ağaca intihal oldum”


Köpeği Fındık ile beraberce yaşayan Celep, hiç evlenmedi. Dünyada tek tek ağaca intihal olduğunu söyleyen Celep, şöyle sürme etti:


“Gençlere dahi gelecek insanlara bile kol diksinler antoloji. Peygamberimiz ne demiş; elinde tek fidan var ise, yarın kıyamet kopsa onu toprağa dikin.”


Fidanlarının bakımını hiç ihmal etmeyen Celep, onları seviyor, topraklarını çapalıyor ve sularını veriyor.


5 kapı sayı fidan üretti


Tevfik aca sadece boğazyayla köyünde olumsuzlama, Gümüşhane’nin farklı ilçelerindeki sayı sayıda köyde dahi fidanlar dikti. O fidanlar yıllar yılı büyüdü, kol oldu ve meyve verdi.


Tevfik Celep bugüne kadar başdu koz, arca olmak üzere 5 kapı sayı fidan üretti.

Kimini dikti, kimini hediye etti.


Yaşlılık ve hastalıklar belini bükse dahi o, fidan üretmeye sürme ediyor.


Haber: Hüseyin Atmiş


Kamera: Fatih Ayaz, Uğur Bulut

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.