Para ve emtia piyasalarının gidişatını belirleyecek olan FED faiz kararı uzun müddettir merakla bekleniyordu. Gözler bu karar için ABD’ye çevrilmişti. Fed, nihayet merakla beklenen faiz kararını açıkladı.

FED faiz kararını açıkladı! İşte merakla beklenen karar

Ekonomistler FED’in faiz kararı hakkında bir müddettir yorumlarda bulunuyordu. Ekonomistlerin beklentileri faizin sabit tutulması tarafındaydı. CNN Türk yayınında bulunan Özdemir: “Fed tüm dünya açısından kıymetli. Zira Fed parasıyla ve gücüyle bütün dünyanın ekonomilerini etkiliyor. Covid’den evvel 3.7 trilyon dolar bilanço büyüklüğü vardı. Bu büyüklük 9 trilyon dolara kadar çıktı. Bilanço küçültme planında nasıl bir karar olacak? Enflasyon yüzde 7’ye geldi ve 40 yılın en yükseğinde oldu. Bunun kalmasından korkuyorlar. Hedefledikleri enflasyon mevcut enflasyondan çok farklı. Artık pas geçebilirler ancak marttan itibaren ve yıl içerisinde kaç sefer faiz artıracağına ait bir yol haritası ortaya koyabilirler. Dolara talep olacağı için pahası artabilir. IMF’den bir yorum geldi bugün. Fed’in faiz artırımı doları güçlendireceği için Asya ekonomilerini olumsuz etkileyebilir” sözlerini kullanmıştı.

Sonuçta o gün geldi ve çattı. Türkiye Merkez Bankası’nın 2022 faiz kararının akabinde FED tarafından da beklenen faiz kararı geldi. Buna nazaran FED 2022 yılının birinci faiz kararında değişikliğe gitmedi. Faizler yüzde 0-0,25 ortasında tutuldu.